Інструменти та поради для створення репортажів

Інструкції: Репортажі про українську кризу

Ця стаття IJNet підсумовує інтерв’ю з Остапом Яришем, міжнародним репортером Української служби Голосу Америки у Вашингтоні, округ Колумбія, та Томом Мутчем, незалежним журналістом, який висвітлює злочинність і конфлікти на місцях у Києві. У статті подано поради щодо репортажів про вторгнення Росії в Україну.

В епоху інформаційних воєн, журналісти мають вживати особливих заходів обережності, повідомляючи про екстрені новини. Інтернет переповнений створеним користувачами контентом, сумнівною інформацією та заявами з неперевірених джерел. Journalism.co.uk склав список інструментів і ресурсів для журналістів, які висвітлюють українську війну, для своїх публікацій або в соціальних мережах.

Інститут Reuters опублікував статтю з порадами від «Guardian» щодо ведення лайв-блогів та висвітлення свіжих новин про Україну. «Керівник відділу редакційних інновацій Кріс Моран пояснює, як він і його команда сформували живий блог газети відповідно до потреб користувачів».

«Для журналістів, які висвітлюють війну в Україні, особливо важливо знати історичний контекст. Виправдання конфлікту Володимиром Путіним частково базується на спотворенні історії, викладеному в його сумнозвісній годинній промові 21 лютого, а також у статті, яку він написав у липні 2021 року. Для журналістів, які не мають достатнього досвіду висвітлення ситуації в Україні, може бути складно орієнтуватися в цих питаннях». Дізнайтеся більше про те, як розповідати про історію України, в цьому інтерв’ю інституту Reuters з доктором Олівією Дюранд.

«Повідомлення про порушення в активному конфлікті, яке раніше було важким і небезпечним для життя завданням, тепер стало простішим завдяки методам звітування з відкритим кодом. Завдяки значно вдосконаленим камерам у мобільних телефонах, цифрові матеріали, які самі учасники бойових дій завантажують у соціальні мережі та на інші веб-сайти, тепер мають дуже високу роздільну здатність. Поєднайте це з доступністю високоякісних супутникових зображень і цифрових інструментів, які дозволяють переглядати масу даних, що завантажуються в Інтернет, і репортери отримають набагато більше можливостей, щоб розслідувати воєнні злочини, коли вони відбуваються». Дізнайтеся більше про те, як розслідувати військові злочини, у цій статті GIJN.

Ресурси для спостереження за кризою в Україні

Слідкувати за новинами про вторгнення Росії в Україну важко, особливо якщо ви ще не дуже обізнані у ситуації. Ви можете автоматично піти до Twitter, але це не так вже й корисно: нехронологічна послідовність за замовчуванням означає, що новини представлено не в хронологічному порядку (ось як це можна виправити, якщо хочете). У цій статті зібрано списки Twitter, чати Telegram, платні публікації/безкоштовні продукти, інструменти перевірки фактів, карти та корисні переклади.

Журналістика даних

Німецький сайт Corrective запустив живий трекер санкцій, який щоденно повідомляє про те, на кого і які накладено санкції, і відповідає на найважливіші запитання читачів.

Проект «Технології та соціальні зміни» в Центрі Шоренштейна Гарвардського університету «відстежує кроки великих технологічних компаній і урядів, щоб обмежити потік дезінформації. Це включає дезінформацію, яку спонсорує держава, та видалення контенту за розпорядженням уряду, оскільки люди по всьому світу стікаються в соціальні мережі, щоб отримати новини про насильство, яке швидко поширюється».

The New York Times відстежує російське вторгнення в Україну за допомогою цих карт.

Bellingcat відстежує використання касетних бомб в Україні. «Зображення та відео в соціальних мережах дозволили Bellingcat разом з іншими спостерігачами за конфліктами та дослідниками відкритих джерел виявити геолокацію місць падіння кількох касетних боєприпасів на цивільні території в Україні». Вони також змогли визначити ймовірний напрямок, звідки прилетіли ракети, що дало ключ до того, хто міг їх випустити.

Деякі відомі зарубіжні ЗМІ використовують невірну термінологію, коли висвітлюють псевдореферендуми РФ — IMI

Деякі відомі зарубіжні ЗМІ використовують невірну термінологію, коли пишуть про псевдореферендуми, що організувала Росія на тимчасово окупованих територіях України.

А саме, деякі міжнародні ЗМІ навіть не використовують лапки, коли називають удаваний виборчий процес референдумом або голосуванням. Серед них Associated Press та AlJazeera.

Last updated