4. Визначення можливостей

Четвертий модуль Посібника з фандрейзингу MediaDev GFMD.

Рекомендуємо включити завдання визначення майбутніх можливостей фінансування до посадової інструкції принаймні одного співробітника. Це важливий захід, який забезпечить вам достатньо часу для підготовки до майбутніх конкурсів заявок як шляхом розробки ваших ідей, так і шляхом переговорів про стратегічне партнерство.

Ризики поганого планування

Реагування на можливості в останній момент пов'язане з численними ризиками:

Ви не зможете провести належну перевірку потенційних партнерів та ризикуєте опинитися в партнерстві з організацією, яка не поділяє ваше бачення та методи роботи.

Ви зобов'язуєтеся працювати з людьми, які можуть не вписуватися в вашу організаційну культуру та мати необґрунтовані фінансові очікування.

Вам бракуватиме часу, щоб належним чином вивчити свою методологію та підхід, що може призвести до невідповідностей або заходів, виконання яких згодом виявиться складним.

Вам бракуватиме часу на розробку реалістичного бюджету, і за контрактом ви будете зобов'язані виконувати заходи, які ви не можете собі дозволити.

Ви не вкладетеся в терміни, витративши час і зусилля всіх залучених осіб.

Потенційні джерела інформації

Майже всі донори публікують майбутні можливості на своїх корпоративних веб-сайтах.

Єдиними винятками є:

Донори, які працюють з групою організацій-бенефіціарів протягом довгого часу та які обговорюють можливості на двосторонній основі з цими партнерами. У таких випадках не проводиться відкритих конкурсів, а скоріше проводиться узгоджена процедура.

Донори, які не приймають непрохані пропозиції, а працюють на основі рекомендацій з надійних джерел.

Організації, які запрошують потенційних одержувачів грантів подавати заявки в будь-який час року, зазвичай публікують відповідні форми та інструкції на своєму веб-сайті, але все ж варто зв'язатися з цими донорами, перш ніж подавати пропозицію. Деякі можуть бути готові надати початковий відгук про доцільність вашої концепції, перш ніж витрачати час і зусилля на розробку повної пропозиції.

Інформація про майбутні можливості може також надходити від потенційних партнерів, які прагнуть сформувати конкурентоспроможні консорціуми та/або мають знайти надійного місцевого співавтора заявки (ця вимога все частіше стосується донорських програм, що фінансуються ЄС або державами-членами).

Розвиток цих стосунків, налагодження зв’язків із ключовими гравцями та надання повноважень для потенційного партнерства дуже цінні.

Системи для відстеження можливостей

Системи для відстеження можливостей Цей процес має бути систематизований, наскільки це можливо, щоб гарантувати, що відповідні можливості не пройдуть повз вас.

Найпростіше рішення – це підписатися на автоматичні оновлення, такі як система TED ЄС або система уряду США на сайті grant.gov.

Існують також комерційні постачальники, такі як Development Aid, які надають відфільтровані можливості за платну річну підписку.

Однак жодна система не є безвідмовною, тому комбінація платформ і підходів, буде найкращим рішенням.

Найефективніший підхід — це поєднати низові методи та регулярний моніторинг веб-сайтів, на яких публікуються ці можливості.

GFMD регулярно публікує на своєму веб-сайті можливості фінансування для секторів розвитку ЗМІ та підтримки журналістики.

Для національних організацій основну частину місцевих можливостей ви отримуватиме завдяки сарафанному радіо та взаємодії з іншими учасниками процесу розвитку.

Для міжнародних організацій основна увага буде приділятися перевірці веб-порталів та заохоченню донорів до активного обміну можливостями. В обох випадках секрет успіху полягає в постійних і послідовних зусиллях зі збору розвідданих.

Прийняття рішення: подавати або не подавати заявку

Існує сильна спокуса розкинути мережу якомога ширше та скористатися будь-якою можливістю, яка здається більш-менш прийнятною. Ви також можете обманюватися кількістю запропонованих грошей та зменшувати ризики, пов'язані з спільним фінансуванням або надмірним розширенням. Тому при прийнятті рішення корисно враховувати наступні питання:

Чи підходите Ви?

Ризикуючи, ви нічого не виграєте. Критерії відбору зазвичай відносно чіткі. В іншому випадку Вам слід звернутися за роз'ясненнями.

Донори рідко виносять судження за окремим випадком, але вони мають внести більшу ясність, якщо ви правильно сформулюєте своє питання.

Чи можете ви продемонструвати достатній досвід роботи?

Мова йде не тільки про те, щоб довести, що ви маєте досвід роботи в цільовому секторі або країні. Йдеться про демонстрацію того, що ви маєте можливість керувати грантом аналогічного розміру.

Вам потрібно двічі подумати, якщо ви подаєте заявку на грант у розмірі 1 мільйон євро, але найбільший бюджет, яким ви коли-небудь керували, складав 100 000 євро. Саме в цей момент вам краще розглянути можливість партнерства з організацією, що має необхідний досвід.

Шанси на вашу користь?

У вас має бути певне уявлення про свої шанси на перемогу.

Наприклад, велика програма ЄС може залучити понад 100 заявок на етапі проєктної записки; 15 з них будуть відібрані в короткий список, а п'ятьом будуть надані гранти. Ця інформація часто публікується та повинна враховуватися в процесах прийняття рішень.

Слід також враховувати схильність донора до ризиків: деякі вважають за краще залишатися з перевіреними організаціями, в той час як інші дадуть шанс новачкам, які представлять переконливі та свіжі ідеї.

Врешті решт, потрібно збалансувати обсяг необхідної роботи з шансами на успіх. Якою б привабливою не була потенційна винагорода, не варто виділяти необхідні ресурси, якщо ви не впевнені, що ви маєте конкурентні переваги над іншими кандидатами.

Чи можете ви зробити проєкт економічно ефективним?

Це засновується на досвіді, а не на будь-якій науковій формулі, але питання, які варто розглянути, включають наступне:

  • Чи достатньо місця для включення управлінських накладних витрат, які можуть вплинути на ваші поточні витрати?

  • Чи є проєкт продовженням вашої звичайної діяльності або для цього потрібно залучати значні ресурси ззовні та впроваджувати нові напрямки роботи?

  • Чи можете ви впоратися з потенційним робочим навантаженням в контексті інших ваших видів діяльності?

  • Чи існує значна потреба в спільному фінансуванні? Наскільки ви впевнені в тому, що зможете його покрити? Зверніть увагу, що, якщо ви не зможете покрити співфінансування, ваш проєкт не буде фінансово стійким.

  • Чи принесе проєкт вам інституційну користь?

Інші міркування

Дохід не повинен бути єдиним міркуванням.

Міркування безпеки мають бути першорядними, і вам слід зважити, чи можуть вимоги донора (в тому числі пов'язані з видимістю) наражати вашу організацію на неприйнятні ризики. Якщо ви вважаєте, що це так, то вам слід обговорити ці питання з донором за першою ж нагодою та прийняти рішення на основі його відповіді.

Вам також слід оцінити, чи має проєкт потенціал для підвищення вашого авторитету та зміцнення вашої репутації. Наприклад, ви можете вирішити, що програма не обов'язково є економічно ефективною, але дозволить вам розширити свою присутність у новій сфері діяльності або в новому географічному регіоні. Іноді інституційна користь може переважати інші критерії, пов'язані з бізнесом.

Чи достатньо у вас людей для реалізації проєкту?

Занадто часто організації подають заявки на гранти, виграють їх, а потім намагаються знайти ресурси під них.

Це одна з причин, чому деякі донори приділяють стільки уваги резюме та планам виділення ресурсів.

Може бути важко знайти потрібних людей, які будуть доступні в потрібний час, оскільки гарні менеджери та консультанти користуються великим попитом, і вони можуть не захотіти або не матимуть змоги кинути все, щоб працювати над вашим проєктом.

Тому важливо укласти попередні угоди з кваліфікованими фахівцями, перш ніж подавати заявки. Ви також повинні переконатися, що всі партнери-виконавці зробили те саме.

Запит роз'яснення

Це важливий елемент процесу подання заявки, який може вплинути на ваше рішення продовжувати подавати заявку чи ні.

Більшість донорів пропонують кандидатам можливість поставити питання, пов'язані з інструкціями або Технічним завданням, до встановленого кінцевого терміну (деякі пропонують цю можливість протягом усього процесу).

Усі відповіді зазвичай розсилаються заявникам або публікуються в Інтернеті, проте вони часто залишають бажати кращого.

Деякі донори просто посилаються на відповідний розділ інструкцій / технічного завдання; інші дають відповіді, які менш прозорі, ніж початкова формулювання.

Існують різні рекомендації, яких слід дотримуватися при запиті роз'яснень, які допоможуть вам отримати відповіді, які ви шукаєте.

Їх можна підсумувати таким чином:

Не надавайте інформацію про вашу організацію або вашу пропозицію та попросіть донора визначити, чи є вона актуальною та/або прийнятною. У 99 випадках з 100 вони просто скажуть вам, що не можуть коментувати окремі випадки.

Ставте узагальнювальні питання, наприклад: "Чи може дочірня компанія з місцевою реєстрацією подати заявку на цей конкурс, навіть якщо материнська компанія не зареєстрована у відповідній країні?"

Не ставте відкритих запитань, таких як “Чи можете ви уточнити, що мається на увазі в розділі XX Технічного завдання?”.

Донори, які не можуть належним чином висловити свою позицію з першого разу, навряд чи зможуть дати послідовну відповідь з другої спроби (не в останню чергу тому, що людина, якій доручено відповісти, може бути не тією ж людиною, яка спочатку написала Технічне завдання).

Надсилайте короткі питання, що вимагають конкретної відповіді, навіть якщо це просто "так" або "ні". Чим точніше ваше питання, тим точніше буде відповідь.

Наприклад: "Чи мають право заявники зі Швейцарії брати участь?", а не " Які країни за межами ЄС і ЄЕЗ мають право брати участь?".

Повторіть питання, якщо ви не отримали задовільної відповіді (і якщо є більше однієї можливості для подання запитів про роз'яснення).

Пам'ятайте: ви нічого не втрачаєте, поставивши будь-яке питання, незалежно від того, чи отримаєте ви відповідь, яку шукаєте, чи ні. Донори не знижуватимуть вам бали за допитливість!

Last updated