3. Залучення донорської допомоги

Третій модуль Посібника з фандрейзингу MediaDev GFMD.

Вступ

Великі організації витрачають значний час і зусилля на спроби вплинути на спільноту донорів і визначити порядок денний для донорського фінансування.

Одна зі складнощів в тому, що донорські програми, як правило, довгострокові та досить негнучкі.

Здатність впливати на процес прийняття рішень іноді залежить від того, щоб опинитися в потрібному місці в потрібний час.

Однак донори все частіше консультуються з спільнотою розробників про поточні потреби та пріоритети, а деякі виділяють значні ресурси на проведення регулярних оцінок потреб і складання списків.

Одне застереження щодо залучення донорів полягає в тому, щоб ви трималися на належній відстані від фактичного формулювання Технічного завдання або програмних документів. Інші організації швидко заявляють про порушення, якщо їм здається, що конкурент мав неправомірний вплив або попередню інформацію про конкретну програму фінансування.

pageКонкурс заявок і технічне завдання

На папері донори стверджують, що вони відкриті та прозорі. На практиці багато хто неохоче вступають в занадто тісну взаємодію з перспективними одержувачами грантів і вважають за краще тримати їх на певній відстані.

Часто проблема полягає в тому, щоб достукатися до будь-кого в донорській організації, хто має реальні повноваження для прийняття рішень. Адміністративні співробітники рідко приймають стратегічні рішення, і їхня робота полягає у виконанні процедур, встановлених старшими зацікавленими сторонами в штаб-квартирі.

Типи донорів

Не всі донори чітко можна класифікувати певні в категорії, але в загальних рисах наступні типи донорів мають відношення до сектору розвитку засобів масової інформації:

Державні установи

Ці донори часто пов'язані з міністерствами закордонних справ певної країни (або є його частиною).

Їхня робота полягає у фінансуванні програм, які можуть доповнювати національну зовнішню політику, і це фінансування або спрямовується через дипломатичні представництва, або розподіляється через регіональні програми.

Раніше державні установи віддавали основну частину свого фінансування організаціям тієї ж національності, але зараз це вже не так. Однак можна сказати, що донори часто більш доступні для організацій з тієї самої країни через існуючі мережі та фізичну чи професійну близькість.

Державними установами, найбільш активними в галузі розвитку засобів масової інформації, є:

Є дві ключових агенції США, які підтримують розвиток ЗМІ, і які треба згадати окремо.

Схоже, що USAID дедалі частіше прибігає до своєї усталеної практики надавати дуже великі та багаторічні гранти, насамперед у Східній Європі. Однак агенція також організовує програми надання грантів через посольства США.

Довгий час існувала думка, що левова частка великих грантів надходить лише кільком агенціям США, але зараз ми бачимо ознаки того, що ця ситуація змінюється.

Більшість заявок подається через урядовий портал США, і заявки, як правило, складні та вимагають багато часу.

Для організацій з розвитку засобів масової інформації найактуальнішими програмами Державного департаменту є ті, які здійснюються через:

 • Бюро демократії з прав людини та праці (DRL).

 • Центр глобальної взаємодії (GEC).

GEC нещодавно став донором і запустив серію амбітних програм, зосереджених на боротьбі з дезінформацією та державною пропагандою.

Взагалі, обсяг роботи, пов'язаної з підготовкою заявок DRL і GEC, відносно невеликий.

Для отримання детальнішої інформації про державні установи див. у розділі "Пошук донорів MediaDev".

pageДержавні установи

Фонди

Як правило, фонди більш доступні та підтримують більш тісні відносини з одержувачами грантів, ніж державна установа.

Також їх пріоритети та сфери інтересів більш послідовні, ніж органів, які фінансуються державою, оскільки вони не звітують політичним замовникам.

Тим не менш, програми, що проводяться фондами, як правило, переповнені, і (за винятком провідних гравців, таких як Фонд Білла і Мелінди Гейтс) розмір грантів, які вони пропонують, зазвичай скромний.

Деякі з них відіграють важливу роль у підтримці місцевих організацій протягом багатьох років і користуються високим рівнем довіри завдяки своїм знанням і досвіду на місцях.

Для отримання детальнішої інформації про фонди див. у розділі розділі "Пошук донорів MediaDev".

pageФонди

Установи ООН

Для медіапроєктів найбільш поширеними організаторами конкурсів є:

Багато хто виділяє гранти через місцеві місії, приділяючи особливу увагу таким сферам, як підготовка кадрів, інформаційна діяльність та розробка програм.

Максимальне фінансування загалом є доволі невеликим, тоді як адміністративне навантаження може бути непропорційно високим.

Деякі конкурси пропозицій є нереалістичними в плані того, чого можна досягти за запропоновану суму фінансування.

Для отримання детальнішої інформації про установи ООН див. у розділі розділі "Пошук донорів MediaDev".

pageУстанови ООН

Інші міжнародні органи

Відомо, що міжнародні організації, такі як ОБСЄ та Світовий банк, надають невеликі суми фінансування на оцінку потреб, навчальні семінари та проекти, зосереджені на правових чи регуляторних базах.

Іноді це відбувається в результаті прямих підходів, а іноді – в результаті конкурсів заявок.

Для отримання детальнішої інформації про інші міжнародні організації див. у розділі розділі "Пошук донорів MediaDev".

pageІнші міжнародні органи

Європейська комісія

У своїй Багаторічній фінансовій рамковій програмі (2021-2027) Європейська Комісія запропонувала Інструмент сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва (NDICI – також відомий як "Глобальна Європа"), який має на меті об’єднати фінансування для різних сфер зовнішньої діяльності ЄС в одному інструменті. При бюджеті трохи менше 80 мільярдів євро вона, ймовірно, буде складатися з чотирьох компонентів:

 • Географічний: зосереджуючись на сприянні верховенству права, правам людини, демократії, належному врядуванню, миру, безпеці та сталому розвитку в країнах Європейського сусідства, Азіатсько-Тихоокеанського регіону, Північної і Південної Америки та Карибського басейну й Африки на південь від Сахари.

 • Тематичний: зосередження уваги на заходах, пов'язаних з конкретними темами Цілей сталого розвитку (сприяння правам людини, громадянське суспільство, стабільність і мир, а також охорона здоров’я, освіта чи стале та інклюзивне зростання).

 • Швидке реагування: спрямований на запобігання конфліктів і побудову (відновлення) мирних зусиль. Це сприятиме фінансуванню окремих заходів або разових планових заходів.

 • Подушка гнучкості для реагування на кризові ситуації, що виникають: допомога в разі збройних конфліктів або стихійних лих.

Європейська комісія в даний час працює над переведенням цієї угоди в регламент ЄС. Очікується, що Європейський парламент проголосує за остаточний юридичний текст влітку 2021 року.

Усі конкурси заявок та тендери оголошуються через тендерний портал TED або онлайн-платформу International Partnerships (раніше EuropeAid).

Заявки складаються з використанням запропонованих шаблонів, і, здебільшого, їх можна подавати онлайн.

Невеликі організації часто говорять, що вони вважають обсяг паперової роботи, необхідний для деяких заявок ЄС, непідйомним. Інших бентежить думка про те, що ці програми фінансування є чимось на зразок лотереї. Дуже мало відгуків надається щодо неуспішних заявок.

Для отримання детальнішої інформації про Європейську комісію див. у розділі розділі "Пошук донорів MediaDev".

pageІнші міжнародні органи

Технологічні компанії

Серед останніх учасників ринку фінансування є Інноваційний фонд цифрових новин Google, а Luminate – це останнє впровадження Ініціативи з управління та залучення громадян в мережі Omidyar.

Деякі не приймають небажані пропозиції, а майбутні одержувачі грантів спочатку мають бути рекомендовані.

Інші проводять дуже конкурентоспроможні конкурси заявок, хоча обсяг роботи порівняно невеликий.

Для отримання детальнішої інформації про технологічні компанії див. у розділі розділі "Пошук донорів MediaDev".

pageТехнологічні компанії

Інші донори, які варті уваги

Існує низка донорів, які не потрапляють ні в одну з перерахованих вище категорій, але які є давніми прихильниками роботи з розвитку засобів масової інформації.

Вони включають:

Всі вони мають репутацію доступних та гнучких організацій і зводять адміністративне навантаження до мінімуму.

Для отримання детальнішої інформації про вартих уваги донорів див. у розділі розділі "Пошук донорів MediaDev".

pageІнші донори

Пошук донорів

Це є корисною вправою для будь-якої організації, великої чи малої, а основна частина досліджень може бути проведена онлайн.

Деякі донори краще за інших представляють пріоритети своїх програм і процедури отримання доступу до фінансування.

Європейська комісія з її широким спектром програм фінансування викликає особливе здивування.

На додаток до кабінетних досліджень варто поспілкуватися з іншими організаціями, які працюють у тій же сфері, щоб отримати повну інформацію про корпоративну рекламу, і, хоча конкуренти можуть побоюватися ділитися своєю інформацією, вони зазвичай із задоволенням розповідають про особистий досвід.

Робота зі складання списків донорів має бути зосереджена на наступному:

Програмні пріоритети

Подумайте, які теми цікавлять донора та його ширшу філософію. Вони можуть бути дуже широкими та не завжди чітко сформульовані.

Дуже широкі пріоритети, мабуть, є найскладнішими, оскільки їх буває важко пов'язати з конкретними сферами роботи.

Важливо подивитися на приклади того, що даний донор фінансував у минулому, оскільки це є ключем до розуміння того, як позиціонувати себе зі стратегічної точки зору.

Географічні пріоритети

Не у всіх програмах фінансування вказані цільові країни, але в більшості вони є, і більшість офіційних конкурсів заявок пов'язані з конкретними територіями.

Після того, як ви визначили географічні пріоритети, варто провести деяке дослідження того, що насправді фінансував донор в розглянутих країнах.

Граничні рівні фінансування

До них слід поставитися серйозно.

В тих випадках, де вказано граничний рівень, необхідно дотримуватися цього показника. В тих випадках, де вказані загальні параметри, слід ознайомитися з попередніми грантами, щоб отримати уявлення про середню присуджену суму.

Ви не обов’язково зменшуєте свої шанси на успіх, прагнучи верхньої частини шкали фінансування – більшість великих донорів радше профінансують два-три великі гранти, ніж десять малих – але фінансові агенції також прагнуть розподілити наявні кошти між кількома організаціями, де це можливо, зберігаючи таким чином свою репутацію справедливого ставлення.

Контактні дані та URL-адреси

Веб-адреса, яка використовується для публікації конкурсів заявок, є ключовою інформацією, яку слід включити під час складання списків донорів.

Зареєструйте особисті контактні дані там, де вони необхідні, але майте на увазі, що в більшості великих організацій спостерігається регулярна плинність кадрів, тому ці дані, можливо, буде потрібно оновити.

Майбутні можливості

Відзначте, коли планується запуск наступної офіційної можливості, і створіть систему оповіщення, гарантуючи, що Ви отримаєте нагадування задовго до передбачуваної дати.

Коментарі та висновки

Варто дати оцінку шансів на успіх у будь-якого конкретного донора та відносну складність подання заявки на фінансування.

Для національних агенцій також може бути корисно відзначити, які інші організації у Вашому регіоні вже отримали фінансування з цього джерела.

Хорошим місцем для початку є розділ посібника MediaDev "Пошук донорів".

page+ Донори MediaDev

Звернення до донорів

Ключем до налагодження контактів з донорами є розуміння їхніх сфер інтересів та їхньої загальної філософії з огляду на розвиток ЗМІ. Ці підходи можуть змінюватися з часом, але наступне досі є правдивим фактом:

 • Європейська комісія прагне пов'язати розвиток засобів масової інформації з підтримкою громадянського суспільства та правозахисників (HRDS), проте останнім часом спостерігається відродження традиційних програм з нарощування потенціалу та забезпечення доступу до інформації

 • USAID як і раніше твердо вірить у професіоналізацію ЗМІ та традиційно підтримує розвиток комерційних ЗМІ (на відміну від державних ЗМІ).

 • Міністерство закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії підтримує проєкти, які полегшують обмін британським і міжнародним досвідом в таких сферах, як суспільне мовлення, законодавство про засоби масової інформації та програмування для меншин або вразливих груп

 • Міністерство закордонних справ Нідерландів приділяє велику увагу здатності засобів масової інформації заохочувати та захищати права людини, притягаючи уряди до відповідальності

 • SIDA продовжує приділяти пріоритетну увагу демократичній підзвітності, правам людини, верховенству права та свободі слова. Вона також виступає за гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок

 • Французьке агентство розвитку розглядає розвиток засобів масової інформації як інструмент сприяння соціальній згуртованості та зменшенню нерівності

 • Міністерство закордонних справ Німеччини працює над підвищенням ефективності засобів масової інформації, а також розробкою законодавчої та нормативної бази

 • Установи ООН пов'язують розвиток засобів масової інформації зі різними сферами своєї діяльності за винятком ЮНЕСКО, яка підтримує проєкти спрямовані на поліпшення сприятливих умов для вільних і незалежних засобів масової інформації

Презентування ідей

У рідкісних випадках вам може представитися можливість поділитися ідеями з донорами.

Справедливо сказати, що більшість донорів, як і видавці, шукають наступну велику ідею та хочуть бути в курсі нових ідей та інновацій.

Це можна використати в діалозі, що може призвести до прямих контактів.

Гарною ідеєю є "ліфт-пітч" — ідея, яку можна підсумувати кількома реченнями та безпосередньо пов’язати з пріоритетами донора.

Візит без запрошення

Незаплановане звернення до донорів з ідеєю, яка, на перший погляд, відповідає їхнім інтересам та пріоритетам, може спрацювати, хоча це в значній мірі залежить від самого донора.

Великі інституційні донори, швидше за все, просто направлять вас на свої веб-сайти та нададуть рекомендації щодо фінансування, якщо ви взагалі зможете зв'язатися з потрібною людиною. Писати листи на загальні електронні пошти на кшталт "info@donor.org" з їхніх веб-сайтів, як правило, є безрезультатною справою.

Візит без запрошення може спрацювати, якщо у ви маєте дуже сильну ідею та ви абсолютно впевнені, що відповідний донор (а) має досвід підтримки роботи в цій темі/секторі та (b) має певну гнучкість для надання фінансування на спеціальній основі .

Ймовірно, справедливо буде сказати, що адміністративні співробітники побоюються таких візитів і, звичайно ж, не заохочують їх. Але це не означає, що цей підхід не слід пробувати.

Успішна взаємодія з донорами

Залучення донорів вимагає ресурсів, досвіду та сильних дипломатичних навичок.

Вступні зустрічі, безсумнівно, корисні, щоб привернути увагу донора до роботи вашої організації та вивчити потенційні можливості фінансування.

Не варто бути занадто наполегливим, але, безумовно, бажано будувати відносини з плином часу.

Цьому процесу можуть сприяти наступні елементи:

Сильна презентація

Підготуйте переконливу презентацію, що включає ілюстрації вашої роботи (практичні приклади). Після зустрічі переконайтеся, що ви залишили копію.

Спільні інтереси

Знайдіть сфери, що представляють спільний інтерес, і загальні орієнтири. Розмови мають бути розвідувальними, а не нав'язливими. Вам потрібно шукати спільні сфери, що відповідають як інтересам донора, так і вашим власним.

Тематична спрямованість

Уникайте марної трати часу донорів на висунення ідей, які не відображають їхні програмні пріоритети або основні сфери інтересів. Ви не переконаєте їх рухатися в новому напрямку однією лише силою своєї особистості.

Подальший зв'язок

Відстежуйте ідеї, якими обмінювалися під час зустрічей, надсилаючи проєктні записки, презентації, результати досліджень або приклади попередньої роботи.

Зв'язки

Допоможіть донорам встановити зв'язки з кінцевими бенефіціарами. Адміністративні співробітники прагнуть отримати розвіддані з місць і почути про успішні підходи з перших вуст. Організація зустрічей з бенефіціарами або відвідування об'єктів проєктів може допомогти інформувати та сформувати їхні внутрішні стратегії та процеси розвитку.

Персонал та ролі

Особи, які працюють в донорських організаціях, знаходяться в привілейованому становищі, і потенційні кандидати регулярно звертаються до них на місцях.

Існує значна цінність у побудові відносин з такими людьми, які позиціонують вашу організацію як унікального постачальника послуг або експертних знань. Ви можете зміцнити цю репутацію, поділившись результатами своїх досліджень або представивши взаємовигідні знайомства.

Основна увага повинна бути приділена демонстрації того, що ви маєте контакти, ресурси та бачення для втілення ідей в життя і що на вас можна покластися у виконанні роботи.

Зверніть увагу, що в донорських організаціях та іноземних посольствах відповідальність за розвиток засобів масової інформації та демократичну підзвітність може лежати на безпосередньо різних департаментах/відділах. Наприклад:

 • У представництвах ЄС ця область може входити в компетенцію політичного відділу або, в деяких випадках, співробітників зі зв'язків з пресою та інформацією.

 • У деяких посольствах Франції є аташе зі зв'язків зі ЗМІ, але відповідальність може також покладатися на співробітника з питань культури.

 • У британських посольствах цим питанням можуть займатися політичні секретарі або співробітники з питань комунікацій.

 • У посольствах США це може бути роллю співробітників, що працюють у сфері публічної дипломатії.

Міжнародні організації

Для міжнародних організацій параметри в значній мірі відрізняються, і основна увага приділяється в першу чергу підтримці привілейованих відносин з національними донорами, які надають цим організаціям основну частину своєї підтримки.

Лобіювання в Європейській комісії є складнішим завданням, оскільки прямі обов'язки щодо грантових програм незрозумілі, а комітети з оцінки в значній мірі пов'язані процедурою та протоколом, які існують для забезпечення неупередженості їхніх рішень.

Тим не менш, організації можуть отримати вигоду від регулярної участі в конференціях, що фінансуються ЄС, а також від створення репутації лідерів думки в обраних ними сферах.

Last updated