+ Кризові/екстрені ресурси

Ця сторінка регулярно поповнюється ресурсами на випадок кризової ситуації, доступними для медіа та журналістів. Наразі до переліку включено ресурси, зібрані спеціально для нинішньої кризи в Україні.

Ви можете скористатися покажчиком нижче для навігації по різних типах ресурсів або натиснути на меню зліва

КАТАЛОГ ОРГАНІЗАЦІЙ

Мережа Journalists in Distress (JiD)

Мережа Journalists in Distress (JiD) – це мережа організацій, що захищають свободу медіа та надають безпосередню допомогу журналістам та працівникам ЗМІ, які наражаються на небезпеку через свою роботу.

Це неформальний форум для обміну інформацією про журналістів, які потрапили в біду, та розробки спільних ініціатив з реагування на надзвичайні ситуації. Мережу було створено у 2006 році для того, щоб забезпечити міжнародним організаціям, які мають мандат в галузі свободи вираження поглядів, можливість легше обговорювати конкретні справи, координувати спільні зусилля та уникати дублювань.

Мандат JiD полягає в тому, щоб:

 • Сприяти та надавати допомогу працівникам медіа через своїх членів відповідно до їх індивідуальних мандатів.

 • Координувати спільну протидію новим кризам, що впливають на безпеку журналістів та свободу медіа, відповідно до мандату членів та їхніх можливостей.

Для отримання допомоги відвідайте, будь ласка, сайт JiD, щоб знайти відповідну організацію-члена, яка може надати вам необхідну допомогу. Багато членів JiD представлені у наведених нижче переліках ресурсів.

МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА ПІДТРИМКА

Чат-бот Центру підтримки ЗМІ UA (UA Media Support Centre)

The Fix, Репортери без кордонів, Фонд розвитку ЗМІ, JNomics та Kyiv Independent запустили чат-бот і гарячу лінію для медіаорганізацій і журналістів, щоб допомогти знайти житло, отримати обладнання, гранти та кар’єрні можливості, а також навчитися працювати у воєнний час.

Допомога в поданні заявок на фінансування

Видання медіаіндустрії The Fix зв’язує ЗМІ з іншими донорами та/або допомагає із заявками на отримання грантів, щоб працівникам ЗМІ в Україні не доводилося витрачати час на оформлення документів. Ви можете зв’язатися з ними, написавши на partnerships@thefix.media.

Центри солідарності журналістів в Україні

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) запускає мережу центрів журналістської солідарності для допомоги працівникам ЗМІ під час війни. Ці центри відкриті у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях, в штаб-квартирах обласних організацій НСЖУ. Центри відкриті для всіх журналістів, які працюють в Україні. Вони можуть бути використані як студії новин, але також використовуватимуться для навчання журналістів. У разі виникнення надзвичайних ситуацій евакуйованим з території бойових дій журналістам буде надана своєчасна матеріальна та фінансова допомога.

Українські та іноземні журналісти, які перебувають у зоні бойових дій чи будь-якому іншому регіоні України, зможуть звернутися до Центрів підтримки. Для журналістів доступні невеликі офісні приміщення з доступом до Інтернету. Три центри також слугуватимуть пунктами роздачі засобів захисту та аптечок.

Проєкт реалізується за підтримки Міжнародної федерації журналістів (IFJ), Європейської федерації журналістів (EFJ) та у партнерстві з Незалежною медіаспілкою України (НМСУ). Ресурси для допомоги українським ЗМІ надають міжнародні партнери – асоціації та спілки журналістів, медіакомпанії та установи.

Як зв'язатися з центрами журналістської солідарності?

 • Заповніть форму на: https://bit.ly/3JcQFhK

 • Email: jsolidarity2022@gmail

 • Гаряча лінія (смс): +380681266674

Координаторами центрів є Богдана Стельмах (Львівський центр), Вікторія Плахта (Івано-Франківськ) та Володимир Бобер (Чернівці).

Львівський медіафорум

Львівський медіафорум надає цілодобову підтримку для українських редакцій та журналістів під час кризи.

 • Допомога в пошуку можливостей евакуації для журналістів та їхніх родин;

 • Притулки у Львові, де є дах над головою, душ, пральня та основні продукти харчування;

 • Робочі місця, підключення до Інтернету та зарядні станції для пристроїв;

 • Професійна підтримка психічного здоров'я, що включає особисті зустрічі;

 • Допомога в пошуку спорядження та засобів індивідуального захисту;

 • Фінансова підтримка створення контенту та інтернет-хостингу;

 • Збір інформації про додаткові потреби редакцій та пошук засобів для їх задоволення;

 • Забезпечення редакцій робочим обладнанням;

 • Готові до використання текстові та візуальні настанови для підтримки гігієни інформації;

 • Львівський медіацентр (вул. Руська, 20) координує іноземних журналістів та допомагає у пошуку місцевих фіксерів.

Дивіться інформацію вище про цифрову підтримку організації.

Репортери без кордонів (RSF)

Львівський центр свободи преси RSF

Репортери без кордонів (RSF) у партнерстві з Українським Інститутом масової інформації відкрили Центр свободи преси у Львові (Україна).

У центрі, серед іншого, проводитимуться тренінги з фізичної безпеки та надання першої медичної допомоги для журналістів, які будуть присутні особисто або в режимі відеоконференції.

Служба допомоги RSF

Служба допомоги «Репортери без кордонів» (RSF) надає фінансову та адміністративну допомогу професійним журналістам і громадянським журналістам, які стали жертвами репресій через свої репортажі. RSF допомагає:

 • Жертвам насильства, пов’язаного з їх репортажами, отримати відповідну медичну допомогу

 • Неправомірно засудженим журналістам сплатити судові витрати

 • Журналістам, яким погрожують, знайти безпечний притулок, вирішити свої нагальні потреби, якщо вони вирішать втекти за кордон через погрози та переслідування.

 • Родинам журналістів подолати наслідки репресій, яких зазнали їхні близькі.

Якщо дозволяють результати розслідування, RSF також може підтримувати заявки на отримання міжнародного захисту або притулку, подані професійними журналістами та громадянськими журналістами, які втекли зі своєї країни.

Підтримка ЗМІ та громадських організацій

RSF також може підтримувати діяльність ЗМІ та місцевих неурядових організацій (НУО), які захищають свободу ЗМІ або свободу інформації. Ця допомога призначена для того, щоб допомогти ЗМІ та неурядовим організаціям підтримувати або відновлювати оперативну спроможність у разі виникнення проблем (таких як напади, пограбування та вандалізм). RSF також може сприяти нарощуванню потенціалу та розвитку:

 • Шляхом сприяння навчанню співробітників або членів цих організацій

 • Шляхом підтримки кампаній, лобіювання свободи інформації та захисту постачальників інформації.

Обробка заявок на підтримку та розвиток потенціалу потребує більшої перевірки та підготовки, тому не є такою швидкою, як обробка заявок агентств новин та НУО, які стали жертвами нападів або вандалізму.

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВКУ НА ОТРИМАННЯ ПІДТРИМКИ ДО RSF?

Запити окремих осіб, НУО чи агентств новин щодо отримання допомоги слід надсилати за адресою:

Бюро допомоги

Репортерам без кордонів

CS 90247

75083 Париж Cedex 02

Франція

КОНТАКТИ

 • assistance(a)rsf.org (+33 1 4483 6056): для запитів НУО та агентств новин щодо отримання допомоги

 • assistance2(a)rsf.org (+33 1 4483 8466): для індивідуальних запитів щодо отримання допомоги

Центр прав людини ABA

Американська асоціація юристів (ABA) – Центр прав людини надає юридичну та технічну допомогу правозахисникам/юристам. Контакти: Service@americanbar.org.

Hungarian Helsinki Committee (Угорсько-гельсінський комітет)

Угорський Гельсінський комітет надає українським біженцям безплатну професійну та юридичну допомогу – від консультацій до представництва юридичних інтересів. 24 лютого уряд Угорщини визнав переважну більшість людей, які втікають з України, такими, що мають право на тимчасовий захист. Детальніше про указ читайте тут. Зв'яжіться з Комітетом за адресами ukrainecrisis@helsinki.hu або facebook.com/helsinkibizottsag.

Katapult

Katapult – незалежний журнал з представництвами в північно-східній Німеччині, що пропонує приміщення та редакції для українських журналістів, які втекли з країни. Компанія пропонує 2000 m2 офісних приміщень, а також столи, комп’ютери, сервери та житло.

People In Need (Люди в біді)

Чеська неурядова організація People In Need може допомогти покрити витрати на переїзд і надати підтримку щодо отримання візи та запрошень. Їхня команда здебільшого працює в Донецькій і Луганській областях, як на підконтрольній українській владі території, так і на окупованих територіях. Допомога зосереджується на тих, хто найбільше її потребує та втратив майже все. Організація надає матеріальну допомогу для придбання найнеобхідніших речей, гігієнічних наборів або продуктових наборів з борошном, олією, сіллю та цукром.

У співпраці з партнерською організацією People in Need Slovakia, з 26 лютого ця організація має команду, яка працює на словацько-українському кордоні. Гуманітарні працівники в Україні біля Великого Березного, де ситуація критична, побудували приміщення для людей, які чекають на прикордонний контроль. Ви можете прочитати більше про їхні зусилля тут.

ЗМІ в Центральній Європі пропонують приймати журналістів-переселенців

Провідні незалежні ЗМІ в Болгарії, Чехії, Угорщині, Польщі, Словаччині та Словенії, які є частиною Центральноєвропейської незалежної медіамережі Міжнародного інституту преси (IPI) запропонували підтримати переміщених журналістів, які можуть опинитися в їхніх країнах, приймаючи їх у своїх агентствах новин.

Партнери IPI вже запропонували підтримку різними способами, наприклад, сприяючи збору коштів для підтримки українських ЗМІ, а у випадку Gazeta Wyborcza – приймаючи біженців у своїх офісах.

«Редакції також запропонували переміщеним журналістам надати робочий простір, використовувати техніку та редакційні ресурси. У деяких випадках редакції зможуть приймати кількох журналістів, що дозволить невеликим командам залишатися разом. Ситуація залишається невизначеною, і неясно, скільки журналістів будуть змушені тікати та куди вони переїдуть, але IPI координує пропозиції щодо підтримки, щоб забезпечити її надання в разі потреби».

Журналісти з України чи Росії, які бажають зв’язатися з однією з редакцій-партнерів, можуть надсилати електронні листи на адресу info@ipi.media. Вони також будуть раді отримати звістки від інших редакцій, які були б готові прийняти журналістів-переселенців.

Переміщення засобів індивідуального захисту через кордон

Для журналістів, які працюють у ворожому середовищі, наявність належного захисного спорядження, такого як шоломи та бронежилети, може стати питанням життя чи смерті. Ніде це не було так чітко, як в Україні, де засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) бракує, і де журналісти отримують важкі — і навіть смертельні — травми по всій країні.

На жаль, засоби індивідуального захисту можуть бути дорогими, і для багатьох журналістів їх важко знайти. Правила, що регулюють його транспортування через кордон, також можуть становити проблеми через різноманітність законів у регіоні.

Фонд Thomson Reuters та Комітет захисту журналістів за підтримки pro bono юристів з усієї Європи розробили практичний посібник, який допоможе журналістам швидко зрозуміти, які ЗІЗ можна переміщувати з Молдови, Угорщини, Словаччини та Польщі в Україну.

Збір заявок на покриття витрат на релокацію

EU4 Independent Media спільно з Media Development Foundation проводять збір заявок на покриття витрат на релокацію. Фінансова допомога розрахована як на редакції, так і на окремих осіб та журналістів. Головне завдання – зберегти їх у журналістиці, у виробництві.

Подати заявку можна заповнивши анкету тут.

БЕЗПЕКА

Гаряча лінія НСЖУ та комітет підтримки журналістів

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) створила групу «для моніторингу ситуації та координації дій членів НСЖУ під час війни між Росією та Україною».

Всі гарячі лінії (канали зв’язку) відкриті для членів Національної спілки журналістів України та всіх агентств новин. Повідомлення приймаються:

у Facebook-месенджерах сторінки НСЖУ; на особистих сторінках Голови та Першого секретаря НСЖУ; на електронні адреси Спілки oblik@nsju.org та spilka@nsju.org.

Консультації з безпеки ЗМІ для журналістів, які висвітлюють збройний конфлікт в Україні (IFJ)

Міжнародна федерація журналістів (IFJ) опублікувала рекомендації щодо безпеки ЗМІ з порадами стосовно безпеки для журналістів, які висвітлюватимуть бойові дії з лінії фронту, під час поїздок у зони бойових дій і з них, а також у редакціях.

Основні кроки для журналістів у надзвичайних ситуаціях (GIJN)

Журналістам, які отримують погрози, можливо, доведеться покинути свої домівки за кілька годин. Однак конфлікти часто можна передбачити, і тому жителі нестабільних регіонів повинні мати готовий план виїзду та тримати важливі документи напоготові. Ці документи не тільки допоможуть репортерам подорожувати, за потреби, а й можуть допомогти їм переїхати до безпечнішого регіону чи країни. Глобальна мережа розслідувальної журналістики визначила, які документи потрібно збирати, а також які організації підтримують журналістів у переїзді.

IREX - SAFE

Флагманська програма IREX «Забезпечення доступу до вільного вираження поглядів» (SAFE) дозволяє медіапрактикам і соціальним комунікаторам працювати якомога безпечніше в авторитарних режимах та регіонах, які наближаються до цього стану.

SAFE надає людям засоби для стабільного продовження своєї важливої ​​роботи та управління, а також зниження ризиків і загроз, з якими вони стикаються у своїй повсякденній роботі. SAFE розглядає безпеку через унікальну призму цифрової ідентифікації, фізичної обізнаності та психосоціальної допомоги, проводячи тренінги в п’яти регіонах по всьому світу.

Конфлікт в Україні – Ресурси для журналістів і інформаційних організацій (WAN-IFRA)

Конфлікт в Україні ставить перед місцевими та міжнародними журналістами та новинними організаціями численні виклики щодо безпечного та надійного висвітлення російського військового вторгнення. Низка організацій підтримки ЗМІ безплатно надають ресурси, щоб допомогти журналістам на місцях і редакторам новин, які працюють за межами країни. Ця стаття Всесвітньої асоціації видавців новин представляє ключові ресурси, які допоможуть журналістам і новинним організаціям безпечно висвітлювати кризу в Україні.

Фізична безпека: Створення репортажів про війну

Комітет захисту журналістів (CPJ) склав рекомендації щодо зменшення ризиків під час репортажів з передової лінії конфлікту. «Усі воєнні кореспонденти повинні пройти підготовку з перебування у ворожому середовищі, сучасну медичну підготовку та отримати відповідне захисне обладнання перед тим, як відправитися на завдання в зону конфлікту».

Арешт і затримання

«Висвітлення певних тем, таких як порушення прав людини, корупція чи громадянські заворушення, може призвести до більшого ризику арешту та затримання, особливо в країнах з авторитарними режимами або великою присутністю військових і поліції».

Дізнайтеся більше про поради CPJ щодо безпеки у разі арешту чи затримання.

NUJ: безпека журналістів у зоні бойових дій

Національна спілка журналістів Великобританії та Північної Ірландії опублікувала список корисної інформації та посилань для журналістів, які висвітлюють події в Україні.

Telegram-курс: Реагування на хімічну атаку

Фонд Томсона (Thomson Foundation) за допомогою експерта з хімічної та біологічної зброї Хеміша де Бреттона-Гордона створив унікальний простий курс для місцевих журналістів, доступний через додаток Telegram.

Курс «Реагування на хімічну атаку» можна пройти за 15 хвилин або менше на смартфоні. Курс розповість користувачам про типи хімічної та біологічної зброї, які використовувалися останніми роками, і про те, як їх розпізнати. Типові симптоми перераховані разом із заходами, які треба вжити у разі хімічної атаки.

Курс призначений, зокрема, для місцевих журналістів, оскільки вони можуть не мати доступу до експертів із безпеки та комплекту захисту (наприклад, протигазів), які доступні співробітникам великих міжнародних інформаційних організацій.

Курс доступний лише на смартфонах через Telegram. Він доступний українською та англійською мовами.

Українська версія:

У додатку Telegram знайдіть: TFT01uk_bot

Або натисніть на телефоні: t.me/TFT01uk_bot (Потрібен акаунт Telegram)

Англійська версія:

У додатку Telegram знайдіть: TFT01en_bot

Або натисніть на телефоні: t.me/TFT01en_bot (Потрібен акаунт Telegram)

ЦИФРОВА ПІДТРИМКА

The Fix: З'єднання видань з провайдерами технічної підтримки

Видання медіаіндустрії The Fix гарантує, що українські медіа отримають технічну підтримку «шляхом прямого з'єднання видань з провайдерами, які запропонували свої послуги, допомагаючи перенести хостинг, збільшити обсяг пам’яті, налагодити сайти тощо». Щоб отримати допомогу, зв’яжіться з partnerships@thefix.media.

Львівський медіафорум

Львівський медіафорум надає цілодобову підтримку для українських редакцій та журналістів під час кризи.

 • Консультації з кібербезпеки для захисту українського медіа-простору

 • Розблокування облікових записів у Facebook та Instagram, надання додаткової допомоги для запобігання бану ресурсів у соціальних мережах

Інформацію про матеріально-технічну підтримку організації дивіться нижче.

Facebook

Facebook створив Центр спеціальних операцій, щоб реагувати на дії в межах платформи в режимі реального часу. У ньому працюють експерти з усієї компанії, включно з носіями мови, щоб дозволити команді уважно стежити за ситуацією та швидше видаляти контент, який порушує їхні стандарти спільноти. Вони також запустили нову функцію в Україні, яка дозволяє людям зачиняти свій профіль, щоб забезпечити додатковий рівень конфіденційності та захисту своєї інформації.

Недавно Команда медіа-партнерства FB запустила Кампанію з безпеки журналістів, яка включає нову вебсторінку з безпеки журналістів і посібники, доступні кількома мовами, які пояснюють вміст вкладення (наприклад, налаштування 2FA, повідомлення про переслідування тощо). Ці посібники оновлюватимуться разом з оновленням вмісту.

Проєкт Meta Journalism пропонує ресурси для навчання та підтримки: Озбройтеся ресурсами, які допоможуть зменшити ризики у сфері цифрової безпеки, і знайдіть організації, які можуть розв'язувати інші питання безпеки, з якими ви можете зіткнутися – зокрема юридичні проблеми, психічне здоров’я та фізичну безпеку.

Безкоштовний захист від DDOS атак

Якщо ви стали жертвою атаки DDOS, Національний фонд демократії (NED) може направити вашу організацію до Cloudflare, американської компанії з безпеки веб-інфраструктури та вебсайтів. Вона надає мережу доставлення даних та послуги захисту від DDoS. Cloudflare пропонує безплатний захист від атак DDOS для організацій, рекомендованих NED. З питань допомоги звертайтеся за адресою ukraine@ned.org.

Twitter

Якщо обліковий запис у Twitter вашого ЗМІ чи журналістської організації було видалено або заблоковано зловмисниками, Глобальний форум розвитку ЗМІ (GFMD) може допомогти відновити ваш обліковий запис, зв’язавшись із робітниками Twitter, щоб засвідчити справжність вашої роботи та статус. Будь ласка, зв’яжіться з нами за адресою communications@gfmd.info і поясніть свою ситуацію.

Безкоштовні ресурси DW, призначені для того, щоб уникнути дезінформації та обійти цензуру

DW Freedom (Twitter), проєкт Deutsche Welle, висвітлює складні питання навколо свободи слова, свободи вираження та вільної преси в усьому світі. У зв’язку з кризою в Україні, яка триває, вони рекомендують серію опублікованих ними статей про обхід цензури та те, як лишатися невпізнаним в процесі користування Інтернетом.

DW Innovation також рекомендує отримати доступ до InfoMigrants, «сайту новин та інформації для мігрантів, щоб протидіяти дезінформації в будь-якій точці їхньої подорожі: у країні походження, уздовж маршруту або в місцях, де вони сподіваються почати нове життя». Сайт є спільним підприємством DW, ANSA та France Médias Monde.

Ще не створено жодного україномовного чи російськомовного сервісу, але війна у Східній Європі вже висвітлюється в англомовних новинах.

Поради щодо цифрової безпеки від CPJ

«Журналісти повинні захищати себе та свої джерела, залишаючись в курсі останніх новин цифрової безпеки та таких загроз, як хакерство, фішинг і стеження. Журналісти повинні думати про інформацію, за яку вони несуть відповідальність, і про те, що може статися, якщо вона потрапить до чужих рук, і вжити заходів для захисту своїх облікових записів, пристроїв, комунікацій та онлайн-активності».

Дізнайтеся більше про Комплект цифрової безпеки (Digital Safety Kit) від CPJ. Ви також можете прочитати їхню статтю про те, як підготуватися до відключення Інтернету.

Загрози супутникового зв'язку

Ризики властиві використанню будь-якого різновиду засобів комунікації, коли ви говорите правду владі. Інструменти супутникового зв’язку часто швидко розгортаються під час криз, оскільки вони забезпечують необмежений доступ, і їх важко (але не неможливо) заблокувати. Однак слід враховувати ризики використання цих засобів.

Internews опублікував посібник, в якому обговорюються загрози, що в багатьох випадках стосуються пристроїв двостороннього супутникового зв’язку, таких як супутникові телефони та пейджери, Inmarsat BGAN, Starlink і VSAT-термінали.

Технічна підтримка Internews

Internews може підтримати партнерів шляхом надання антивірусного програмного забезпечення, захисту від DDoS, хостингу, VPN та відповідаючи на будь-які спеціальні запити, пов’язані з технікою. Будь ласка, зв’яжіться з нами на UA-Partner-Tech-Support@internews.org якщо у вас виникли запитання або вас зацікавила будь-яка з наведених нижче технічних послуг:

 • Anti-virus softwareESET: Це антивірусне програмне забезпечення, яке працює для захисту вашого пристрою від кібервторгнень, таких як атаки шкідливих програм та виток даних. Одну ліцензію ESET можна встановити на п’ять різних пристроїв. Термін дії три роки.

 • Розподілений захист від відмови в обслуговуванні (DDoS)Cloudflare: Cloudflare забезпечує надійний захист для підприємств, які є мішенями DDoS та інших кібератак. Проєкт Galileo безплатно зробив цю безпеку доступною для вебсайтів, що представляють суспільний інтерес та знаходяться під загрозою. З метою захисту учасників від потенційної негативної реакції Cloudflare не буде без дозволу публічно оголошувати сайти, залучені до проекту Galileo.

 • Хостинг Greenhost/eQualitie: IInternews має обмежені доступні можливості для вебхостингу, який може включати такі послуги, як міграція або налаштування інструментів, наприклад Nextcloud чи Mattermost. Конкретні вимоги до хостингу буде оцінено.

 • Віртуальна приватна мережа (VPN)TunnelBear: TunnelBear шифрує ваше підключення до Інтернету та захищає вашу конфіденційність, що не дозволяє хакерам або іншим зловмисникам переглядати або отримувати доступ до вашої активності при перегляді сторінок, приховуючи вашу справжню IP-адресу, і допомагає вам обійти інтернет-цензуру. Термін дії один рік.

П'ять способів залишатися в мережі під час державного відключення Інтернету

Міжнародна некомерційна журналістська організація Решта світу (Rest of World) поспілкувалася з експертами з конфіденційності та безпеки, щоб отримати від них поради щодо інструментів і тактики запобігання відключенням.

Зі статті: «Експерти радять бути готовими до відключень, якщо ви живете в місці, де відключення є ризиком, і цей ризик зростає. Завантажуйте VPN та інші програми; переконайтеся, що у вас є план на випадок надзвичайних ситуацій, включаючи номер телефону, який не залежить від Інтернету для підключення; і майте список важливих людей, яким можна зателефонувати, якщо щось станеться».

Фонд відкритих технологій (OTF) Фонд швидкого реагування

Для вирішення цифрових надзвичайних ситуацій Фонд швидкого реагування OTF співпрацює з партнерами, які є дуже чутливими до конкретних потреб і труднощів правозахисників, журналістів і спільноти, що опікується свободою Інтернету, та добре обізнані про них.

Нижче наведені надійні сервісні партнери, що пропонують технологічні послуги:

Tierra Común

Terra Común – це латиноамериканська мережа, що складається з групи професіоналів та експертів у галузі безкоштовних технологій, комп'ютерного захисту та навчання, яка пропагує комплексний підхід до приватності та цифрової безпеки.

Їх головна мета полягає в тому, щоб люди, з якими вони працюють, могли керувати власним захистом без посередників, без дорогих ліцензій на програмне забезпечення, поступово зміцнюючи свої власні можливості.

Tierra Común надає наступні послуги:

 • Консультування: Консультування з питань діагностики цифрової безпеки, аналізу ризиків та розробки протоколів і правил у сфері обробки даних

 • Резервне копіювання інформації

 • Приймання даних

 • Тренінги: Базовий і розширений самозахист під час користування комп'ютером

 • Технічна підтримка

 • Вебсервіси: Створення сайту та аудит безпеки

Мови, які підтримуються Tierra Comun:

 • Англійська

 • Іспанська

Звернутися до Terra Común тут: infosec@tierracomun.org.

Greenhost

Greenhost пропонує веб-хостинг від невеликих, простих веб-сайтів до складних рішень з декількома віртуальними приватними серверами (VPS), що використовують 100% нідерландську вітрову енергію.

До послуг вебхостингу Greenhost входять:

 • Кластерный вебхостинг

 • Клауд-платформа

 • Захист проти (відведення) DDoS

 • Інфраструктура як послуга (IAAS)

 • Моніторинг у реальному часі

Будь ласка, зверніться за цією адресою для швидкої відповіді на запити: rr@greenhost.net.

Qurium Media Foundation (QMF)

Qurium Media Foundation (QMF) це шведська цифрова криміналістична група, яка пропонує підтримку швидкого реагування. Безкоштовний сервіс призначений для незалежних ЗМІ, журналістів-розслідувачів і правозахисників, які працюють у режимах, що пригнічують свободу користування Інтернетом. А також тих, хто був об'єктами цифрових атак або, ймовірно, стануть об'єктами через напрямок своєї роботи та потребують негайної підтримки.

Підтримка, що надається Qurium, класифікується за трьома категоріями:

Профілактичні заходи:

 • Санітарія та аудит вебсайтів групи ризику - очищення та оновлення застарілих і незахищених вебсайтів для підвищення стійкості до атак.

 • Безпечний хостинг вебсайтів під загрозою - 12 місяців хостингу на Virtualroad.org, включно з пом'якшенням DDoS-атак і криміналістичними дослідженнями цілеспрямованих атак.

 • Кураторство - програма дистанційного кураторства тривалістю 3-6 місяців для зміцнення та вдосконалення наявних організаційних процедур у сфері цифрової безпеки. Наявна англійською, іспанською та арабською мовами.

 • Індивідуальна підтримка під час особливих подій - безпечний хостинг і ретельний моніторинг вебсайтів, що становлять суспільний інтерес під час виборів, військових переворотів і ситуацій масових заворушень.

Під час атак:

Пом'якшення поточних атак на вебсайти, зокрема:

 • DDoS атаки

 • Сканування та зондування

 • Атаки грубою силою

 • Несанкціонований доступ

Після атаки:

 • Безпечний хостинг - 12 місяців хостингу на Virtualroad.org, включно з пом'якшенням DDoS-атак і криміналістичними дослідженнями цілеспрямованих атак.

 • Очищення скомпрометованого вебсайту - ідентифікація та видалення шкідливого програмного забезпечення/бекдорів, а також незахищеного коду для запобігання майбутнім атакам.

 • Обхід інтернет-блокування - розгортання стійкого до блокування дзеркала заблокованого сайту WordPress (Bifrost)

 • Цифрова криміналістика - криміналістичне розслідування, де увагу приділяють способам дії та атрибуції цілеспрямованих атак, зокрема:

  • Атак на вебсайт (DDoS, несанкціонований доступ, сканування, зондування).

  • Цільового фішингу.

 • Інтернет-блокування вебсайтів і веб-додатків - криміналістичне дослідження блокування в Інтернеті з акцентом на те, як відбувається блокування, ким і якими засобами.

 • Зламані мобільні телефони - цифрове криміналістичне дослідження зламаних мобільних телефонів.

Подайте заявку на підтримку швидкого реагування тут.

Qurium може пропонувати послуги, не перераховані вище, залежно від обсягу та наявних людських ресурсів. Якщо ваші потреби не входять до списку послуг, надішліть зашифрований електронний лист на rr@virtualroad.or.

Totem

Розроблений у співпраці між Greenhost і Free Press Unlimited, Totem - це навчальна платформа, що пропонує освітні курси про цифрову безпеку та конфіденційність, а також відповідні інструменти й тактики для журналістів, активістів і правозахисників у безпечному онлайн-класі.

Платформа Totem створена за допомогою відкритого програмного забезпечення Open edX MOOC (Massive Open Online Course). Платформа була ретельно розроблена, щоб бути безпечною і зберігати конфіденційність, збираючи мінімальну кількість даних про своїх користувачів, а також використовуючи безпечне сучасне шифрування для запобігання будь-якого прослуховування.

Курси від Totem:

 • Аналіз ризиків

 • Документація з прав людини

 • Безпека пристроїв

 • Як захистити свою особистість в Інтернеті

 • Як бути журналістом і керувати своєю конфіденційністю в Інтернеті

 • Інструменти для журналістів, які допомагають ідентифікувати своїх онлайн-кривдників і тактики, які вони використовують

 • Чому польові дослідження важливі?

 • Анонімність в Instagram

 • Як обійти інтернет-цензуру

 • Надійне керування паролями

 • Безпечні програми обміну повідомленнями

 • Фішингові атаки

 • Як працює Інтернет

Переглянути всі 63 курси тут.

ПЕРЕВІРКА ФАКТІВ

Відкрита для публічного доступу електронна таблиця, щоб спростовувати неправдиву інформацію про Україну

Bellingcat опублікував статтю про те, як задокументувати та розвінчати сумнівні кадри з передової, і склав загальнодоступну електронну таблицю, де документують та спростовують неправдиву інформацію, про яку стало відомо.

Аналіз кампанії з дезінформації, що стоїть за війною Росії проти України (GIJN)

У цій статті лауреат Нобелівської премії миру та генеральний директор Rappler Марія Ресса бере інтерв’ю у експерта з дезінформації Джейн Литвиненко про російську державну пропаганду та війну в Україні. Роуен Філіп з Глобальної мережі журналістських розслідувань пише: «Тепер ми знаємо, що війна США у В’єтнамі була заснована на неправдивих заявах про напад на американський військовий корабель у Тонкінській затоці. Подібним чином вторгнення в Ірак у 2003 році було виправдано за допомогою сфабрикованих — і в кінцевому підсумку безпідставних — заяв про те, що Саддам Хусейн володів зброєю масового знищення. Чи була подібна кампанія дезінформації також використана як привід для повномасштабного вторгнення Росії в Україну?».

Стартовий інструментарій GIJN для відстеження присутності Росії по всьому світу

«Війна Росії проти України викликала вибух інтересу до того, що задумала Москва в усьому світі».

Тому GIJN зібрав стартовий набір інструментів, щоб допомогти журналістам відстежувати російські активи, політичне втручання та дезінформацію в їхніх країнах. Вони зібрали понад 30 корисних сайтів від літаків олігархів до трекерів санкцій, а також інструменти для стеження за війною Росії проти України.

Poynter — виявлення фейків і перевірка фактів Україна

Засоби, щоб виявити підробки відео та фото під час вторгнення Росії в Україну

Погляд на методи, які використовують журналісти та інші розслідувачі, щоб перевірити, чи зображення та відео є справжніми та чи відповідають вони точному контексту.

#UkraineFacts

Міжнародна мережа перевірки фактів — це підрозділ Інституту Пойнтера, який об’єднує людей, що перевіряють факти з усього світу. Ви можете знайти перевірені факти та спростовану дезінформацію про Україну на сторінці #UkraineFacts

Читайте більше про факти #Ukraine в цій статті Інституту Reuters.

Безкоштовні ресурси DW, які допоможуть вам уникнути дезінформації та обійти цензуру

Інноваційна команда Deutsche Welle опублікувала список безкоштовних ресурсів DW, щоб допомогти читачам уникнути сумнівного контенту та/або допомогти іншим отримати вкрай необхідну інформацію. У них також є спеціальна команда перевірки фактів, яка «розвінчує, пояснює та використовує методи глибокого дослідження, щоб відокремити факти від вигадки».

Питання та відповіді: International Laws governing armed conflict

Організація Human Rights Watch (HRW) опублікувала статтю, в якій детально описує правові аспекти ситуації, що склалася в Україні. See Russia, Ukraine & International Law: Про окупацію, збройний конфлікт і права людини

Використання Росією соціальних мереж

Журнал Foreign Policy описав, як мережа прокремлівських пропагандистських каналів соціальних мереж використовується для того, щоб хибно «висвітлити» цю війну в Інтернеті на умовах Путіна.

«Telegram може бути досить маргінальним каналом соціальних мереж на Заході, але, на відміну від Twitter, Facebook і YouTube, він вільний від обмежень для підтримуваних державою пропагандистських кампаній у Росії, де він залишається популярним».

Довгострокові та глобальні факти про Україну

Сайт Our World in Data («Наш світ у вигляді даних») містить список діаграм, даних і ресурсів, які можуть бути корисними для розуміння контексту війни, що триває в Україні.

Цей сайт не публікує жодних даних про триваючу війну в Україні, натомість надає довгостроковий і глобальний контекст щодо військових ресурсів, конфліктів, виробництва та торгівлі енергією, політичних режимів та інших актуальних тем.

Монітор глобальних конфліктів

Цей інструмент, створений бразильською ініціативою Nucleo Jornalismo, яка висвітлює вплив соціальних мереж на життя людей, «відстежує список облікових записів у Twitter, щоб збільшити кількість виявлень достовірної, дієвої інформації в соціальних мережах про війну в Україні у 2022 році». Маючи спеціально підібраний список, цей інструмент допомагає відфільтрувати шум дезінформації, неправдивої інформації, мемів і плагіату навколо конфлікту».

Карта ініціатив із перевірки фактів у Європі

Європейська обсерваторія цифрових медіа (EDMO) «об’єднує фахівців із перевірки фактів, експертів із медіаграмотності та академічних дослідників для розуміння та аналізу дезінформації у співпраці з медіаорганізаціями, онлайн-платформами та практиками медіаграмотності».

EDMO створила робочу групу з дезінформації про війну в Україні, зосередившись на країнах ЄС і ЄЕЗ, а також на західних Балканах, «збираючи та сортуючи відповідні матеріали, що охоплюють різні аспекти, такі як перевірка фактів, розслідування, швидкий аналіз і дослідження кампаній з дезінформації, а також конкретні ініціативи з медіаграмотності».

Спеціальна група курирує періодично оновлюваний список статей із перевіркою фактів, які мережа EDMO опублікувала під час кризи.

EDMO створила повну «карту» ініціатив та організацій ЄС, які зосереджуються на перевірці фактів, верифікації чи розвідці з відкритих джерел (OSINT).

 • актуальна карта з назвами та розташуванням відповідних організацій (з можливістю масштабування)

 • таблиця з розширеною інформацією (з можливістю сортування, пошуку)

 • редакційний розділ із короткими описами окремих операцій

ІНСТРУМЕНТИ ТА ПОРАДИ ДЛЯ СТВОРЕННЯ РЕПОРТАЖІВ

Інструкції: Репортажі про українську кризу

Ця стаття IJNet підсумовує інтерв’ю з Остапом Яришем, міжнародним репортером Української служби Голосу Америки у Вашингтоні, округ Колумбія, та Томом Мутчем, незалежним журналістом, який висвітлює злочинність і конфлікти на місцях у Києві. У статті подано поради щодо репортажів про вторгнення Росії в Україну.

В епоху інформаційних воєн, журналісти мають вживати особливих заходів обережності, повідомляючи про екстрені новини. Інтернет переповнений створеним користувачами контентом, сумнівною інформацією та заявами з неперевірених джерел. Journalism.co.uk склав список інструментів і ресурсів для журналістів, які висвітлюють українську війну, для своїх публікацій або в соціальних мережах.

Інститут Reuters опублікував статтю з порадами від «Guardian» щодо ведення лайв-блогів та висвітлення свіжих новин про Україну. «Керівник відділу редакційних інновацій Кріс Моран пояснює, як він і його команда сформували живий блог газети відповідно до потреб користувачів».

«Для журналістів, які висвітлюють війну в Україні, особливо важливо знати історичний контекст. Виправдання конфлікту Володимиром Путіним частково базується на спотворенні історії, викладеному в його сумнозвісній годинній промові 21 лютого, а також у статті, яку він написав у липні 2021 року. Для журналістів, які не мають достатнього досвіду висвітлення ситуації в Україні, може бути складно орієнтуватися в цих питаннях». Дізнайтеся більше про те, як розповідати про історію України, в цьому інтерв’ю інституту Reuters з доктором Олівією Дюранд.

«Повідомлення про порушення в активному конфлікті, яке раніше було важким і небезпечним для життя завданням, тепер стало простішим завдяки методам звітування з відкритим кодом. Завдяки значно вдосконаленим камерам у мобільних телефонах, цифрові матеріали, які самі учасники бойових дій завантажують у соціальні мережі та на інші веб-сайти, тепер мають дуже високу роздільну здатність. Поєднайте це з доступністю високоякісних супутникових зображень і цифрових інструментів, які дозволяють переглядати масу даних, що завантажуються в Інтернет, і репортери отримають набагато більше можливостей, щоб розслідувати воєнні злочини, коли вони відбуваються». Дізнайтеся більше про те, як розслідувати військові злочини, у цій статті GIJN.

Центр Dart Center for Journalism and Trauma опублікував статтю, присвячену важливості етичного звітування, коли йдеться про дітей, які постраждали від конфлікту в Україні. У цьому матеріалі Дженгіз Яр, фотограф-документаліст, фоторедактор і автор документального проекту «Діти Сирії», пояснює, що «дитячі історії часто можна повідомити, не зосереджуючись на можливо травматичній події, яку ви намагаєтеся висвітлити. Ставлячи прості запитання, які можуть не спровокувати дитину в травматичній ситуації, як-от їхній вік, ім’я, улюблена їжа, можна включити дитину в звіт, але не ризикувати її добробутом через ваш репортаж». Для отримання додаткової інформації про те, як етично повідомляти про постраждалих дітей, перегляньте повний список порад Dart Center.

Глобальна мережа розслідувальної журналістики (GIJN) опублікувала статтю з порадами про те, як архівувати повідомлення Telegram про російсько-українську війну. Оскільки більшість соціальних медіа та платформ обміну повідомленнями зараз заблоковані або обмежені, Telegram залишається «однією з останніх програм соціальних мереж, повністю доступних для користувачів Інтернету в Росії». Архівування контенту, як пише GIJN, «гарантує, що дослідники все ще можуть його використовувати, якщо користувач видаляє публікацію, канал видаляється або вся платформа стає недоступною». Щоб дізнатися, як саме архівувати контент Telegram, прочитайте статтю GIJN тут.

Оскільки платформи соціальних мереж рясніють дезінформацією про російське вторгнення в Україну, велика кількість онлайн-контенту неправдива. Це ускладнює розрізнення надійної та неточної інформації. У відповідь Міжнародна мережа журналістів (IJNet) створила набір рекомендацій та інструментів, «щоб допомогти журналістам висвітлювати події в Україні, не стаючи жертвами дезінформації». Щоб дізнатися більше про маніпульований відеоконтент, фальсифіковані фотографії та оманливі твердження та цитати, прочитайте повну статтю IJNet тут.

Ресурси для спостереження за кризою в Україні

Слідкувати за новинами про вторгнення Росії в Україну важко, особливо якщо ви ще не дуже обізнані у ситуації. Ви можете автоматично піти до Twitter, але це не так вже й корисно: нехронологічна послідовність за замовчуванням означає, що новини представлено не в хронологічному порядку (ось як це можна виправити, якщо хочете). У цій статті зібрано списки Twitter, чати Telegram, платні публікації/безкоштовні продукти, інструменти перевірки фактів, карти та корисні переклади.

Зусиллями експертів з комунікацій та МВС запущено Медіа-Центр Україна. Центр працюватиме, щоб протистояти війні з залученням іноземних ЗМІ, яку веде Росія в Україні, проводячи щоденні брифінги зі спікерами, учасниками та експертами. Як повідомляють LMR та Armiyalnform, іноземні журналісти, які працюють в Україні, зможуть отримати, оформлення акредитації для роботи в Україні, підтримку в організації інтерв’ю з речниками міністерств і відомств, можливість взаємодії з українською владою.

Журналістика даних

Німецький сайт Corrective запустив живий трекер санкцій, який щоденно повідомляє про те, на кого і які накладено санкції, і відповідає на найважливіші запитання читачів.

Проект «Технології та соціальні зміни» в Центрі Шоренштейна Гарвардського університету «відстежує кроки великих технологічних компаній і урядів, щоб обмежити потік дезінформації. Це включає дезінформацію, яку спонсорує держава, та видалення контенту за розпорядженням уряду, оскільки люди по всьому світу стікаються в соціальні мережі, щоб отримати новини про насильство, яке швидко поширюється».

The New York Times відстежує російське вторгнення в Україну за допомогою цих карт.

Bellingcat відстежує використання касетних бомб в Україні. «Зображення та відео в соціальних мережах дозволили Bellingcat разом з іншими спостерігачами за конфліктами та дослідниками відкритих джерел виявити геолокацію місць падіння кількох касетних боєприпасів на цивільні території в Україні». Вони також змогли визначити ймовірний напрямок, звідки прилетіли ракети, що дало ключ до того, хто міг їх випустити.

РЕСУРСИ, ЯКІ СТОСУЮТЬСЯ ПИТАНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ'Я

Захистіть себе від травм під час створення репортажів (подкаст)

В цьому подкасті Journalism.co.uk обговорює вплив репортажів про війну в Україні з травматологінею Олівією Джеймс.

«Психічне здоров’я журналістів знаходиться під загрозою, коли в циклі новин домінують смерть, руйнування та зруйновані життя. Травматологиня Олівія Джеймс ділиться заспокійливими техніками та порадами для репортерів, які висвітлюють найважчі новини».

Шість порад, як подбати про власне психічне здоров’я, висвітлюючи війну в Україні дистанційно

Ця стаття Марини Адамі з Інституту Reuters пропонує поради щодо того, як орієнтуватися в репортажах про Україну та захистити своє психічне здоров’я. «Експерт Ханна Сторм, засновник Headlines Network, радить журналістам і редакторам, як захистити себе під час спостереження за конфліктом».

12 порад щодо висвітлення травматичних історій дистанційно

Все більше журналістів страждають від ефекту дистанційного висвітлення війни в Україні. Ця стаття від Journalism.co.uk пропонує 12 порад щодо дистанційного висвітлення травматичних історій. Починаючи від уникнення графічних зображень і закінчуючи спілкуванням із колегами, Ханна Сторм (засновниця і співдиректорка Headlines Network) дає поради на основі років власної роботи у сфері безпеки медіа та психічного здоров’я.

Інструментарій ООН щодо психічного здоров’я та журналістики

Міжнародна мережа журналістів зібрала ресурси в цьому Посібнику психічного здоров’я щоб розглянути різні аспекти проблеми: від посттравматичного стресового розладу до «цифрового здоров’я».

Перегляньте більше цих статей і подкастів тут.

Як бути стійким до стресу: Посібник для редакторів і менеджерів новин щодо роботи з фрілансерами, які зазнали травм

«Цей посібник створили у співпраці між ACOS Alliance і Dart Center Asia Pacific, щоб допомогти редакторам і менеджерам зрозуміти та підтримати свої команди. Він поділений на п’ять розділів, які містять як загальну інформацію, так і конкретні пропозиції та поради щодо роботи з фрілансерами».

У цьому посібнику пропонуються вказівки щодо низки ключових питань, таких як: культура безпеки, схильність до травм, стійкість, ризик серйозних проблем з психічним здоров’ям.

Дізнайтеся більше про Посібник для редакторів і менеджерів новин, що працюють із фрілансерами, які отримали травми від Dart Centre For Journalism & Trauma.

Створення репортажів про війну

Dart Center for Journalism & Trauma склав цю брошуру, де зібрані рекомендації групи досвідчених ветеранів щодо вирішення емоційних проблем, пов'язаних з висвітленням війни.

«У той час, як десятки журналістів стикалися з травмами та небезпекою, щоб висвітлити війну в Іраку, група досвідчених ветеранів таких призначень взяла коротку перерву, щоб зібратися в Бреттон-Вудсі, Нью-Йорк, і поговорити про емоційні проблеми, пов’язані з їхніми обов’язками в польових умовах».

Також доступна українською мовою.

Поради про те, як впоратися зі стресом при створенні репортажів про тривожні та травматичні події

«Журналісти, як правило, стійкі, але вони не застраховані від травм і страждань, які, за словами спеціаліста з психології професійного здоров'я доктора Кінмана, можуть призвести до головних болів, м’язової напруги, втоми, нав’язливих думок, проблем зі сном і кошмарів. Деякі можуть пропускати дедлайни, тому що вони не можуть зосередитися, або їхні навички організації робочого часу також можуть погіршитися. Вони можуть відчувати напади паніки, тривоги, депресії або зловживати психоактивними речовинами».

Докладніше про ці поради, зібрані Міжнародною мережею журналістів читайте тут.

МОНІТОРИНГ ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ ЖУРНАЛІСТІВ

Інститут масової інформації фіксує злочини проти ЗМІ

Український Інститут масової інформації, Громадська організація (розташована в Києві), метою якої є захист прав журналістів, підвищення їх професійної кваліфікації та зміцнення свободи преси в Україні, здійснює моніторинг та фіксацію злочинів проти журналістів та ЗМІ.

Human Rights Watch про проблеми, пов'язані з вторгненням Путіна

Ендрю Стролайн, журналіст, фахівець із комунікацій та європейський медіа-директор Human Rights Watch, описує найкращі практики та помилки, яких слід уникати, висвітлюючи такі теми, як військові злочини проти цивільного населення, проблеми поводження з військовополоненими та придушення свободи слова та ЗМІ в Росії в цьому інтерв'ю Інституту Reuters.

Інструмент відстеження (трекер) свободи преси під час війни в Україні IPI

Міжнародний інститут преси запустив моніторингову базу даних Ukraine War Press Freedom Tracker, яка систематично документує всі напади на журналістів і обмеження свободи ЗМІ, пов’язані з конфліктом в Україні, в тому числі в Росії.

EDRi про порушення прав російськими кібератаками на українську інфраструктуру та громадянське суспільство

ПОДАЛЬШЕ ЧИТАННЯ

Росія також веде медійну війну з платформами, урядовцями та діловими партнерами

Боротьба за те, як Росія транслюватиме свою пропаганду точиться від монетизації реклами до кабельних мереж. Більшість міжнародної спільноти розглядає вторгнення Росії в Україну як грубе порушення її суверенітету та міжнародного права. (Навіть відомі своєю «нейтральністю» швейцарці беруть участь). Але відповідь, якої ми потребуємо, стосується не лише економічних санкцій чи надсилання зброї — це також відбувається на рівні ЗМІ.

Теми Інституту Reuters у Twitter

Інститут Reuters оновлює кілька тем у Twitter:

 • Тема у Twitter з ресурсами та новинами, які можуть бути корисними для журналістів, під час нападу Росії на Україну.

 • Тема у Twitter про те, як журналісти документують війну (включаючи контекст та ресурси про те, як робити репортажі на місці).

Last updated