Юридична підтримка

Правові загрози журналістам і медіа-компаніям не є новим явищем. Але в умовах дедалі агресивнішого медіа-середовища брак фінансування призвів до зменшення апетиту до судових справ з боку медіа-компаній та редакцій, що залишає журналістів напризволяще, коли йдеться про правовий захист, і неминуче призводить до посилення самоцензури.

Але що робити, коли ваша історія призводить до судового розгляду, незважаючи на запобіжні заходи, і як захистити себе від майбутніх судових позовів? Ми склали список ресурсів та інструментів безоплатної правової допомоги, які допоможуть журналістам, ЗМІ та організаціям, що підтримують ЗМІ, які потребують правової допомоги.

На міжнародному рівні

Центр міжнародного правосуддя Сайруса Р. Венса (Cyrus R. Vance Center for International Justice)

Центр міжнародного правосуддя Сайруса Р. Венса надає юридичні послуги pro bono десяткам організацій соціальної справедливості та залучає до цієї роботи сотні юридичних фірм по всьому світу. Програма належного врядування Центру Венса консультує багато організацій журналістських розслідувань по всьому світу з питань уникнення та захисту від позовів про наклеп, проведення спільних розслідувань шляхом обміну даними та спільних публікацій, працевлаштування журналістів та редакторів в інших країнах та з інших країн, розробки кодексів поведінки для сприяння безпеці, рівним можливостям та охороні, тощо. Серед їхніх клієнтів - Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів, Проект висвітлення організованої злочинності та корупції, Альянс за культуру безпеки, Арабські журналісти-розслідувачі та bellingcat.com.

У 2023 році Центр Венса та Проєкт висвітлення організованої злочинності та корупції запустили нову програму "Захист репортерів" (Reporters Shield), яка захищає журналістів-розслідувачів у всьому світі від правових загроз, спрямованих на те, щоб змусити замовкнути критичні голоси.

Захист репортерів (Reporters shield)

Програма допомагає зменшити ризик судових позовів через навчання та попередню перевірку матеріалів, а також фінансує юридичну допомогу для боротьби з позовами, спрямованими на залякування та фінансове обтяження журналістів (наприклад, "стратегічні позови проти участі громадськості", або SLAPP). Програма "Захист репортерів" є відповіддю на дедалі більшу небезпеку, яку ці позови становлять для журналістських розслідувань, що проводяться в інтересах громадськості.

Як працює "Захист репортерів"?

До публікації історії "Захист журналістів" допоможе:

 • Провести тренінг про те, як краще уникати судових позовів

 • Надавати ресурси для редагування та перевірки фактів

 • Забезпечувати передпублікаційну юридичну перевірку за потреби

Після публікації історії "Захист журналістів" допоможе:

 • Визначити кваліфікованих юристів для реагування на юридичні загрози та позови

 • Контролювати та оплачувати юридичний захист

Офіційна британська благодійна організація Ініціатива правового захисту ЗМІ надає правову допомогу журналістам, громадянським журналістам та незалежним ЗМІ по всьому світу.

Благодійна організація надає:

 • Невідкладний правовий захист, забезпечуючи журналістів якісним юридичним представництвом, оплачуючи судові витрати, залучаючи адвоката, якщо у них немає адвоката, і надаючи цьому адвокату технічну юридичну підтримку. Вони також забезпечують журналістам доступ до засобів правового захисту, якщо їхнє право на свободу вираження поглядів було порушено, наприклад, якщо вони стали жертвами насильства або переслідувань;

 • Стратегічні судові процеси - ведення стратегічних справ з метою оскарження несправедливих законів, які використовуються для примусу журналістів до мовчання, та забезпечення того, щоб закон використовувався для захисту, а не для переслідування журналістів. Вони шукають справи, які дають можливість для системних змін (наприклад, зміни проблемного закону чи практики), що сприятимуть свободі ЗМІ;

 • Розбудову потенціалу, розбудова місцевого правового потенціалу з метою надання журналістам у всьому світі можливості отримати найкращий можливий правовий захист. Це досягається шляхом навчання юристів та фінансування місцевих правових центрів, які можуть безкоштовно представляти інтереси журналістів.

Reporters Respond

Нідерландська організація "Вільна преса без обмежень" (FPU) надає екстрену та юридичну підтримку журналістам і медіа-організаціям по всьому світу в рамках програми "Репортери реагують" (Reporters Respond). Організація надає підтримку журналістам, яким загрожує кримінальне переслідування або ув'язнення і які не можуть дозволити собі адвоката або судові витрати.

Програма:

 • забезпечує юридичне представництво для журналістів, які стикаються з переслідуванням, спірними судовими процесами або будь-якою іншою формою юридичного залякування, пов'язаною з їхньою роботою;

 • покриває витрати на судовий розгляд;

 • надає допомогу працівникам ЗМІ, які були свавільно затримані або ув'язнені (та їхнім родинам)

TrustLaw

TrustLaw - це глобальна безкоштовна юридична програма Фонду Thomson Reuters. Сприяючи безоплатній юридичній підтримці та дослідженням, а також надаючи ресурси організаціям по всьому світу, програма працює над просуванням свободи ЗМІ, сприянням більш інклюзивній економіці та просуванням прав людини.

TrustLaw є абсолютно безкоштовним сервісом. Ставши її членом, НУО та соціальні підприємства можуть звертатися за безкоштовною юридичною підтримкою, а юристи можуть на волонтерських засадах працювати над проектами, які їх цікавлять.

НУО та соціальні підприємства можуть звертатися за допомогою з низки повсякденних питань, з якими може зіткнутися їхня організація, від розробки стратегій до перегляду контрактів.

Членами мережі є понад 120 000 юристів, які на волонтерських засадах присвячують свій час, навички та досвід, щоб допомогти громадським організаціям та соціальним підприємствам у виконанні їхньої соціальної місії.

TrustLaw надає низку онлайн-ресурсів для журналістів, редакцій та медіа-організацій, які допомагають вирішувати правові питання та підтримувати зусилля з адвокації.

Європа

Media Freedom Rapid Response

Проект " Швидке реагування на порушення свободи ЗМІ" (MFRR) - це загальноєвропейський механізм, який відстежує, контролює та реагує на порушення свободи преси та ЗМІ в країнах-членах ЄС та країнах-кандидатах на вступ до ЄС. Цей проект надає правову допомогу та практичну підтримку, громадську адвокацію та інформацію для захисту журналістів і працівників ЗМІ. MFRR організований консорціумом на чолі з Європейським центром свободи преси та ЗМІ (ECPMF) за участі ARTICLE 19, Європейської федерації журналістів (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), Інституту прикладної інформатики Лейпцизького університету (InfAI), Міжнародного інституту преси (IPI) та CCI/Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT). Проєкт співфінансується Європейською Комісією.

14 травня 2020 року GFMD провів вебінар спільно з організаціями-засновниками MFRR. Детальніше про ініціативу можна дізнатися, переглянувши вебінар тут.

США

Комітет репортерів за свободу преси (Reporters Committee for Freedom of the Press)

Комітет репортерів за свободу преси (RCFP) надає юридичне представництво pro bono, підтримку amicus curiae, іншу правову допомогу та ресурси для захисту свобод, передбачених Першою поправкою, та прав журналістів на збір новин у США. Комітет репортерів обслуговує новинні організації, репортерів, редакторів, документалістів, медіа-юристів та багатьох інших.

RCFP також підтримує гарячу юридичну лінію, яка доступна для чинних журналістів та медіа-юристів сім днів на тиждень. Для журналістів, які висвітлюють великі події, такі як вибори, інавгурації президентів, Олімпійські ігри, з'їзди політичних партій тощо, створюються спеціальні гарячі лінії.

Товариство професійних журналістів (SPJ) створило Фонд правового захисту - ініціативу з започаткування та підтримки судових процесів, спрямованих на забезпечення доступу громадськості до урядових документів і матеріалів, що може бути найдорожчим способом захисту Першої поправки до Конституції. Фонд також може бути джерелом підтримки гарячих ліній, коаліцій та інформаційних бюлетенів з питань доступу до інформації, а також лобістської діяльності, спрямованої на забезпечення доступу громадськості до урядових документів та процедур.

Фонд співпрацює з Knight FOI Litigation Fund Національної коаліції зі свободи інформації, який існує для надання фінансової підтримки у судових процесах щодо відкритих урядових справ. Він був створений для підтримки та сприяння у веденні важливих справ про доступ до інформації, допомагаючи покривати такі витрати, як реєстраційні збори, свідчення, судові витрати та інші витрати, пов'язані з судовими позовами.

Служба свободи ЗМІ та доступу до інформації (Media Freedom and Information Access Clinic)

Служба свободи ЗМІ та доступу до інформації (MFIA) при Єльському університеті - це студентська юридична служба, яка займається підвищенням прозорості уряду, захистом важливої роботи журналістів та свободи вираження поглядів шляхом надання юридичних послуг pro bono, ведення судових справ та розробки політичних ініціатив.

MFIA надавав pro bono послуги клієнтам з питань, що стосуються фундаментальних принципів прозорості, свободи слова та свободи преси. Серед клієнтів - незалежні журналісти, новостворені та вже діючі новинні організації, громадські організації, активісти, науковці та інші. MFIA також оскаржував накази про нерозголошення інформації, захищав позови про наклеп і супроводжував десятки позовів про доступ до інформації, включаючи справи, порушені відповідно до Закону про свободу інформації, а також справи, спрямовані на розширення та забезпечення права на доступ до інформації, передбаченого Першою поправкою до Конституції.

Практика MFIA в основному зосереджена в судах штатів і федеральних судах Коннектикуту, Нью-Йорка та округу Колумбія, хоча служба представляла інтереси клієнтів у багатьох інших частинах країни, від Массачусетсу до Арізони, та від Флориди до Небраски.

Protecting Journalists Pro Bono Program

Програма Protecting Journalists Pro Bono - це спільне партнерство Microsoft та Davis Wright Tremaine. Місія програми - зробити юридичні послуги pro bono доступними для журналістів та невеликих редакцій, які інакше не мають змоги дозволити собі юридичне представництво. Програма складається з трьох робочих потоків: перевірка матеріалів перед публікацією, доступ до публічних даних та захист журналістів від викликів до суду з метою отримання конфіденційної інформації. Пілотний проект стартував у штаті Вашингтон та окремих частинах Північної та Південної Каліфорнії, за винятком питань, пов'язаних з перевіркою матеріалів на національному рівні. Наразі вони отримують направлення від трьох неприбуткових організацій (Комітет репортерів за свободу преси, Коаліція за Першу поправку та Вашингтонська коаліція за відкритий уряд), але також розглядають запити на допомогу, отримані поза межами цих організацій. Для отримання безоплатної правової допомоги, будь ласка, звертайтеся до Флаві Фуентес за адресою: ffuentes@rcfp.org.

Інші ресурси

Last updated