Конкурс заявок і технічне завдання

Це підрозділ словника фандрейзингу, розробленого в рамках посібника з фандрейзингу MediaDev GFMD.

Щоб ознайомитися з повною версією словника фандрейзингу (від А до Я) перейдіть за посиланням

Call for proposals / Конкурс заявок

Це, мабуть, найпоширеніший метод розподілу фінансування медіапроєктів. Донори оголошують офіційний конкурс, заснований на ключових стратегічних цілях і пріоритетах.

Інструкції для заявників включають критерії відбору, що визначають національність, правовий статус і профіль організацій, які можуть подати заявку.

Керівні принципи можуть також передбачати максимальні та мінімальні значення для бюджету, а також часові рамки як для процесу подання заявки, так і для кінцевого проєкту.

Конкурс заявок може складатися з декількох етапів (проєктні записки, повні заявки тощо) або проводитися в один раунд.

Open calls / Відкриті конкурси

Конкурси заявок часто називають "відкритими конкурсами", що означає, що вони фактично відкриті для подання заявок усіма відповідними організаціями.

Вони відрізняються від конкурсів, які вже пройшли процедуру відбору до короткого списку, і тому відкриті лише для попередньо відібраної групи заявників. Крім того, деякі донори використовують термін "відкриті конкурси" для опису грантових програм, які постійно відкриті, тобто в них немає крайніх термінів подачі, тому донори приймають заявки доти, доки є кошти.

Lots / Лоти

Конкурс заявок може розподілятися на окремі лоти, кожен з яких має бюджетний розподіл і тематичну спрямованість.

Ідея полягає в тому, щоб забезпечити належний розподіл глобальних бюджетів за основними пріоритетами.

Часто існують обмеження на кількість лотів, на які будь-яка організація може подати заявку в рамках однієї програми.

Tenders / Тендери

Тендер — це конкурсний процес закупівлі, за допомогою якого донор надає можливість відібраним заявникам (які часто працюють у консорціумах) подати технічну та фінансову пропозицію щодо заздалегідь визначеного набору послуг. Ці послуги детально описані в Технічному завданні до тендеру.

По суті, заявники повинні продемонструвати, що вони володіють ресурсами, досвідом і методологіями, необхідними для досягнення цілей проєкту, а також глибоким розумінням робочого середовища та контексту, в якому розгортатиметься проєкт.

Фінансова пропозиція також має бути конкурентоспроможною, але це не просто питання ослаблення консорціумів-конкурентів. Зазвичай матриця оцінок зважується на користь технічної пропозиції, тому дуже сильна пропозиція може виграти тендер, навіть якщо фінансова пропозиція не є найнижчою з представлених.

Для тендерів ЄС загальноприйнятим є те, що учасники конкурсу повинні вказувати ціну, яка на 8-12% нижче максимально допустимого бюджету. Тим не менш, існує безліч прикладів успішних заявок, які були дуже ризикованими.

Terms of Reference / Технічне завдання

Технічне завдання (ТЗ), також відоме як Заява про вимоги, викладає бачення донором програми, підкреслюючи стратегічні цілі та бажані чи очікувані результати.

ТЗ в значній мірі розрізняються за рівнем представлених деталей, починаючи від кількох рядків до десятків сторінок.

Заявникам наполегливо рекомендується переконатися, що їх проєктні ідеї чітко відповідають параметрам технічного завдання: заявки, які відповідають тільки частини ТЗ, рідко є успішними.

У разі проведення двоетапних тендерів цей документ може бути опублікований тільки після відбору успішних заявників.

Last updated