2. Конкурентні переваги

Другий модуль Посібника з фандрейзингу MediaDev GFMD.

Вступ

За останнє десятиліття ландшафт розвитку засобів масової інформації став більш насиченим. Спостерігається не тільки зростання числа спеціалізованих агенцій, але й тенденція до того, що організації з ширшою спрямованістю на розвиток розширюють свій портфель, включаючи в нього засоби масової інформації та комунікації.

Отже, важливо переконатися, що ваша організація виділяється з натовпу, маючи впізнавану ідентичність, місію та сферу діяльності.

Якщо донори вважають вашу організацію придатною для проведення, наприклад, медіаграмотності, правової реформи або галузевих тренінгів в певній країні або регіоні, то це дасть вам сильну конкурентну перевагу.

Міжнародний або місцевий?

Коли донори говорять про міжнародні організації, вони зазвичай мають на увазі агенції, що базуються в Європі або США та працюють на глобальному рівні. Таким чином, "місцеві" організації вважаються суб'єктами, що базуються в країнах-бенефіціарах, які зазвичай працюють тільки на національному рівні.

Все частіше місцеві організації володіють значними конкурентними перевагами, які розглядаються в нижченаведених розділах, але які можна ось так резюмувати:

 • Глибоке знання операційного середовища, включаючи культурні та політичні особливості.

 • Досвід роботи на місцевому рівні, включаючи відносини з іншими партнерами-виконавцями та донорами.

 • Сильна мережа місцевих контактів, включаючи політиків і лідерів засобів масової інформації, а також інструкторів і консультантів.

 • Добре розуміння місцевих правових, фінансових і митних правил, що впливають на роботу організацій з розвитку.

 • Технічні ресурси та офісні приміщення, які забезпечують основу для міжнародного персоналу.

 • Гнучкість і адаптивність в результаті підтримки відносно згуртованих команд і залучення високої частки позаштатних співробітників.

 • Високий ступінь довіри в місцевому медіапросторі завдяки тривалим, заснованим на довірі відносинам і (часто) досвіду успішної інформаційної діяльності.

Це є винятковими перевагами, про які "місцевим" організаціям варто пам’ятати під час переговорів із великими гравцями.

Визначення нішевих сфер

Один з ефективних підходів полягає в тому, щоб створити репутацію для роботи в нішевій сфері, яка користується стійким попитом, але на яку немає надлишкової пропозиції.

Перш за все, вам потрібно буде шукати гранти, які можуть підвищити вашу ділову репутацію в цій галузі, але вам також потрібно буде розвивати мережі, партнерства та досвід, необхідний для вдосконалення ваших повноважень і закріплення своїх позицій.

Активне забезпечення можливостей для виступів на конференціях і заходах, пов'язаних з цільовою темою/сектором, також може допомогти створити репутацію лідера думки.

Тематичні ніші

Тим не менш, варто мати на увазі, що донори непостійні, і нішеві галузі можуть якийсь час користуватися широкою підтримкою, а потім таємничим чином зникати з їхнього списку пріоритетів. Кілька років тому навчання цифровій безпеці та конструктивна журналістика були головними трендами; зараз на підйомі перебувають медіаграмотність і медіажиттєздатність.

Тому ризиковано прославитися як спеціаліст дуже вузького профілю. Аналізуючи тенденції та впроваджуючи нові доктрини, які кардинально не відрізняються від сфери ваших інтересів та навичок, можна отримати більше.

Географічне охоплення

Аналогічний принцип можна також застосувати до географічного охоплення.

Навіть якщо ваша організація має насамперед національну спрямованість, можливо, варто вивчити можливості для обміну своїми навичками та досвідом на регіональному рівні або навіть отримати репутацію для роботи за межами столиці, щоб підтримати провінційні медіаринки.

Для міжнародних організацій очевидні переваги полягають в отриманні солідного досвіду роботи в країні чи субрегіоні, які традиційно ігноруються або куди інші бояться заходити. Однак підтримка присутності або діяльності в цих країнах протягом тривалого періоду часу може виявитися складнішим завданням.

При розробці тематичних і географічних ніш ключовими є послідовність і безперервність, оскільки вони мають важливе значення для побудови довіри з місцевими бенефіціарами та для формування довгострокових партнерських відносин.

Для організацій без основного фінансування, локалізовані операції повинні мати можливість розширюватися та скорочуватися відповідно до наявних обсягів фінансування, тому повинні бути створені механізми для обліку цих коливань.

Унікальні переваги

Корисним буде визначення та перегляд унікальних переваг вашої компанії.

Це може бути зроблено в контексті конкретних пропозицій (тобто визначення так званих "виграшних тем") або в загальнішому плані на тлі передбачуваної конкуренції.

В чому важливість унікальних переваг

Так ви зосереджуєте увагу на тому, "що відрізняє нас від інших / робить на інноваційними". Це невід'ємна частина успішного фандрейзингу, оскільки це допомагає:

 1. Визначити відповідні або стратегічно важливі можливості.

 2. Підтримувати інституційну узгодженість.

 3. Розробити нові інструменти та методології, що відображають прихильність інноваціям.

Ключові області, які слід враховувати при розробці унікальних переваг, включають:

 • Ваш бренд: наскільки він впізнаваний?

 • Ваші професійні навички: де вони найзатребуваніші?

 • Ваші ресурси: чи підходять вони для цієї мети?

 • Ваша цільова географія: чи перевищує вона необхідні показники?

 • Ваша прихильність розвитку інновацій: чи адаптується ваша організація до змін в технологіях або передовій практиці?

 • Ваші партнерські відносини: чи співпрацюєте ви з організаціями, які доповнюють вашу пропозицію?

 • Ваші внутрішні системи: чи вмієте ви швидко реагувати та адаптуватися до мінливих обставин?

Запатентовані Інструменти та методології

Унікальні інструменти та способи роботи є найважливішими елементами створення впізнаваного профілю.

Не тільки донори хочуть, щоб їх вважали прихильниками інновацій, але й потенційних партнерів також вабить можливість включити передові підходи до своїх заявок.

Хоча, звісно, агенціям слід уникати розробки технологій заради технологій, індустрія розвитку засобів масової інформації в цілому часто страждає від репутації "старої школи" та мінімізації ризиків шляхом застосування відпрацьованих підходів, які працювали в минулому та виявилися успішними в іншому регіоні.

Інновації

Таким чином, інновації мають керуватися потребами та попитом. Вони мають бути відповіддю на конкретні виклики та мати сильну місцеву причетність.

Але рішення також мають бути органічними, адаптуватися до загальних моделей використання та розвиватися відповідно до отриманих відгуків.

Більшість інструментів або навчальних матеріалів розробляються в рамках проєктів, що фінансуються за рахунок грантів, але варто відходити від проєктного циклу та виділити внутрішні ресурси на розробку узгодженого набору продуктів і методологій, які можуть формувати і стимулювати зростання вашої організації.

Приклади

Приклади сфер, в яких ви могли б розглянути можливість розробки власних інструментів і методологій:

 • Навчальні посібники з ключових предметних галузей, які користуються незмінним попитом.

 • Навчальні посібники, що встановлюють та ілюструють найкращі практичні моделі.

 • Інтерактивні системи навчання (включаючи мобільні застосунки), які можуть розширити охоплення та підвищити оперативну гнучкість.

 • Платформи управління знаннями, що відображають набутий досвід

 • Недорогі формати програм, які довели свою ефективність у просуванні соціально відповідальних повідомлень.

 • Методології дослідження, що враховують такі ключові ідеї, як справедливість і захист.

Створення портфоліо

Нещодавній і актуальний досвід є надзвичайно важливим при подачі заявки на будь-яку можливість фінансування, а в деяких випадках, таких як перший етап тендерної процедури, це єдиний найважливіший критерій.

Проте, як і в більшості сфер, стати визнаним гравцем у вибраній вами галузі – не просте завдання. Вам потрібно мати послужний список, щоб виграти гранти, але вам також потрібні гранти, щоб створити послужний список.

Тому більшість організацій спочатку встановлюють партнерські відносини з більшими організаціями та/або виконують невеликого компонента більшого проєкту. Це також може бути способом проникнути в нові сфери та розширити свою географічну присутність.

Крім того, існують невеликі програми субпідряду, в яких менше уваги приділяється попередньому досвіду та іншим видам роботи, таким як моніторинг і оцінка, зовнішня оцінка та навчання, які укладаються за субпідрядом або передаються на аутсорсинг на основі простої тендерної процедури.

Ці процедури часто засновані на кваліфікації окремих експертів і пропонованих цінах, а не тільки на репутації організації.

Отримання вашої першої можливості

Окрім чудових ідей та наполегливості, не існує перевіреної формули успіху. На місцевому рівні деякі донорські організації описуються як "фортеці", в той час як інші проводять політику відкритих дверей. Проте, будь-який діалог з донорами є корисним, і, як правило, можлива певна ступінь лобіювання. Наведені нижче рекомендації дають деяке уявлення про потенційні підходи до ключових донорів у сфері розвитку засобів масової інформації.

Європейська комісія: розгляньте можливість участі в проєктах в якості партнера консорціуму або співавтора заявки в першу чергу; деякі делегації відкриті для діалогу і, можливо, шукають партнерів для розвитку ЗМІ з метою підтримки взаємодії з місцевими зацікавленими сторонами.

Донори держав-членів ЄС: звертайтеся в посольства та запитуйте інформацію про майбутні програми. Розглядайте донорів з держав-членів, таких як МЗС Німеччини та Великої Британії, як потенційних спонсорів поточних програм.

Установи ООН: взаємодійте з місцевими представництвами, але також стежте за конкурсними тендерами на надання медіа-послуг.

Американські донори: залежно від країни двосторонні можливості можуть бути відносно поширеними, а процедури подачі заявок, як правило, досить прості.

Не всі донори готові дати невідомим організаціям перший шанс.

Винятки включають МЗС Великобританії, Європейський фонд за демократію, Національний фонд за демократію та фонди "Відкрите суспільство". Невеликі гранти, що виділяються через іноземні посольства, також перевірений спосіб створити портфоліо.

Організації, що є новачками в цій справі, часто отримують низку відмов, перш ніж виграти свій перший грант. Проте, варто проявити наполегливість, оскільки навіть невдалі заявки можуть допомогти вам потрапити на радар індивідуального донора, а досвід, накопичений в процесі подачі заявки, є безцінним.

Проте, як зазначено в інших розділах цього посібника, ви зможете зменшити своє розчарування, застосовуючи цілеспрямований підхід до залучення донорів та узгоджуючи свої амбіції з реаліями місцевої фінансової ситуації.

Last updated